Analiza genomu na smartfonie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcy z Cold Spring Harbor Laboratory (CSHL) opracowali pierwsze na świecie mobilne laboratorium genetyczne, które wykorzystuje analizator sekwencji genomu - nową aplikację firmy iGenomics na iPhone'a – informuje pismo “Gigascience”.

Dzięki połączeniu możliwości iPhone'a oraz ręcznego sekwencera DNA użytkownicy mogą stworzyć mobilne laboratorium genetyczne, przypominające występujący w serialu Star Trek „tricorder” (wielofunkcyjne ręczne urządzenie służące do skanowania, analizy i rejestracji danych).

Aplikacja na iPhone’a została opracowana jako uzupełnienie maleńkich urządzeń do sekwencjonowania DNA, produkowanych przez firmę Oxford Nanopore. Dzięki takiemu połączeniu wykorzystywane zwykle przez genetyków laptopy lub większe komputery można zastąpić wygodniejszym w warunkach polowych smartfonem z systemem operacyjnym iOS. Zdaniem twórców nowe rozwiązanie przyda się zwłaszcza osobom monitorującym przebieg pandemii oraz ekologom.

Aplikację opracował dla iGenomics Aspyn Palatnick, obecnie inżynier oprogramowania na Facebooku, który od 14. roku życia (najpierw jako stażysta) współpracował z laboratorium adiunkta Michaela Schatza z Cold Spring Harbor Laboratory.

Zdaniem Schatza bardziej poręczny i przystępniejszy cenowo sprzęt ułatwi specjalistom wykonywanie analiz w terenie. Nawet jeśli nie będą mieli dostępu do internetu, mogą bezprzewodowo wymieniać między sobą dane dzięki funkcji AirDrop, wykorzystującej łączność Bluetooth i Wi-Fi. Technologia może wkrótce trafić również w ręce astronautów.

Jak piszą Palatnick i Schatz na łamach Gigascience, algorytm iGenomics może szybko mapować sekwencje DNA patogenów wirusowych, takich jak wirus grypy lub wirus Zika, oraz identyfikować mutacje ważne w diagnostyce i leczeniu. Zapewniają również samouczek online do analizy innych genomów wirusów, na przykład od pacjenta z SARS-CoV-2.

Schatz chciałby, aby urządzenie pomogło zarówno pracownikom terenowym, jak i naukowcom obywatelskim:

„Dzisiaj wszyscy nosimy w kieszeniach profesjonalne aparaty fotograficzne, więc nietrudno sobie wyobrazić, że w ciągu następnych kilku lat każdy będzie nosił własne sekwencery DNA również na naszych smartfonach. Jest tak wiele okazji do dokonywania pomiarów naszego środowiska i poszukiwania patogenów, może nawet u samego siebie”. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera