Włochy/ Ekspert: podczas epidemii należy wietrzyć dom 5-10 min. co godzinę

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Przez 5-10 minut co godzinę trzeba w czasie epidemii wietrzyć mieszkania, bo brak wymiany powietrza może mieć ogromny wpływ na szerzenie się koronawirusa w domach - taką rekomendację przedstawił ekspert Gaetano Settimo z włoskiego Instytutu Służby Zdrowia.

W wypowiedzi, cytowanej przez media, szef departamentu do spraw środowiska i zdrowia w krajowym Instytucie zauważył, że w domach ludzie przykładają niewielką uwagę do konieczności wymiany powietrza, co z kolei może przyczynić się do szerzenia się cząsteczek SARS-CoV-2 w zamkniętej przestrzeni.

Settimo dodał, że wszystkie domowe urządzenia, takie jak klimatyzatory - również te z funkcją grzania - nie wymieniają powietrza, ale poruszają jedynie to, które jest już w pomieszczeniu.

"Dlatego ważne jest, by otwierać okna i balkony na co najmniej 5-10 minut co godzinę" - zalecił ekspert wskazując prosty krok, który jego zdaniem może zapobiec zakażeniom koronawirusa. Jak się zauważa, pamiętać o tym należy zwłaszcza podczas zbliżających się Świąt, spędzanych w domu, nawet jeśli w mniejszym gronie niż zwykle.

Według niedawno ogłoszonych badań specjalistów z Lombardii, do ponad 90 procent zakażeń dochodzi obecnie w domach i podczas rodzinnych spotkań. (PAP)

sw/ mars/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera