Brak równowagi w mikrobiomie jelitowym sprzyja depresji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zaburzenia równowagi w mikrobiomie jelitowym powodują spadek poziomu związków niezbędnych dla prawidłowej pracy mózgu, co przyczynia się do rozwoju depresji – informują naukowcy z Instytutu Pasteura i Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) w Paryżu.

Ich wnioski ukazały się na łamach pisma „Nature Communications” (DOI: 10.1038/s41467-020-19931-2).

Przewlekły stres powoduje zmiany w mikrobiomie jelitowym, które mogą prowadzić do objawów depresji. Chodzi tu zwłaszcza o zmniejszenie poziomu endokannabinoidów, takich jak anandamid, w krwi i w mózgu. Anandamid jest neuroprzekaźnikiem wydzielanym podczas snu i relaksu. Zaobserwowano, że nieobecność tych związków w hipokampie, strukturze mózgu odpowiedzialnej za pamięć i uczenie się, przyczynia się u myszy do występowania zachowań świadczących o zaburzeniach nastroju.

Naukowcy porównywali mikrobiom jelitowy zdrowych myszy i myszy z zaburzeniami nastroju. U zwierząt z objawami depresji niektóre szczepy bakterii występowały w znacznie mniejszej ilości. Po podaniu gryzoniom tych brakujących bakterii przywrócony został prawidłowy poziom endokannabinoidów, a objawy depresji uległy złagodzeniu.

Samo przeszczepienie bakterii z jelit myszy z objawami depresji do jelit zdrowych myszy wywoływało zmiany biochemiczne powodujące zaburzenia nastroju.

„Zastosowanie tzw. psychobiotyków, czyli bakterii probiotycznych przywracających równowagę w jelitach może być pomocne w skuteczniejszym leczeniu zaburzeń nastroju” - piszą autorzy. (PAP)

koc/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Raport: śmiertelność z powodu niewydolności serca większa w naszej części Europy

  • Fot. Adobe Stock

    Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis Badacze przygotowują się na „wizytę” asteroidy Apophis

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera