Topnienie lodu na Grenlandii może do końca wieku podnieść poziom mórz o 18 cm

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Udoskonalone analizy przewidują, że grenlandzki lodowiec będzie topniał o 60 proc. szybciej, niż zakładano. Oznacza to, że w najgorszym scenariuszu, poziom oceanów do 2100 roku podniesie się o 18 cm, a nie, jak sądzono wcześniej, o 10 cm.

Na łamach „Nature Communication”, naukowcy z Uniwersytetów w Liège i Oslo ostrzegają przed skutkami klimatycznych zmian, które dotkną Grenlandię.

Jak zwracają uwagę, na wyspie znajduje się drugi po antarktycznym lodowiec, który zajmuje powierzchnię 1,7 mln kilometrów kwadratowych. Jego całkowite stopnienie ma oznaczać podniesienie się poziomu mórz aż o 7 metrów.

Do tego jeszcze daleko, ale podczas gdy raport IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) z 2013 roku wskazywał na 10 cm wzrost poziomu morza do 2100 roku w najgorszym scenariuszu klimatycznych zmian, to nowa analiza pokazuje wzrost o 18 cm.

Wynika to z tego, że jak pokazują nowsze szacunki, topnienie grenlandzkiej masy lodu będzie 60 proc. szybsze, niż zakładano wcześniej.

Badacze przeprowadzili swoją analizę w ramach przygotowań kolejnego raportu IPCC (AR6).

Posłużyli się w niej w modelami, które mają większą rozdzielczość przestrzenną, niż poprzednie i lepiej symulują zachodzące w klimacie fizyczne procesy, w tym działanie zachmurzenia.

W ramach europejskiego programu PROTECT (H2020) będą prowadzone dalsze badania, które mają umożliwić stworzenie prognoz dla globalnego, a także regionalnych i lokalnych wzrostów poziomu mórz.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-12/uol-tmo121520.php

https://www.nature.com/articles/s41467-020-20011-8

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sztuczna inteligencja wydaje się bardziej moralna od ludzi

  • Fot. Adobe Stock

    W samochodach wdychamy substancje rakotwórcze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera