Podczas pandemii wzrosło zainteresowanie przyrodą

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przy okazji pandemii koronawirusa wzrosła liczba ludzi zainteresowanych obcowaniem z naturą – piszą naukowcy na łamach tygodnika “PLOS ONE”.

Różne okoliczności i motywacje kierują ludźmi, którzy wyrywają się z miast, żeby spędzić trochę czasu na łonie natury. Niektórzy potrzebują relaksu, inni trenują lub po prostu lubią przebywać wśród zieleni. Okazuje się, że ostatnio do parków i lasów ludzi wygania również stres związany z epidemią koronawirusa.

Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowodzą, że w pierwszych miesiącach pandemii aż 26 proc. mieszczuchów, którzy od lat nie odwiedzali parków i lasów, postanowiło skorzystać z dobrodziejstw terenów zielonych. Zbadań wynika, że ta grupa ludzi nigdy dotąd nie korzystała z uroków przyrody lub robiła to bardzo rzadko.

„Podczas pandemii wielu ludzi odwiedzało lasy podmiejskie lub znajdujące się w okolicy obszary przyrodnicze. Niektórzy robili to po raz pierwszy od miesięcy lub lat” – opisuje prof. Brendan Fisher z University of Vermont (USA).

Naukowcy postanowili zbadać, jaką rolę odgrywał kontakt z przyrodą w radzeniu sobie z problemami zdrowotnymi i psychologicznymi podczas początkowych miesięcy pandemii koronawirusa. W tym celu poprosili o wypowiedzi ponad 400 osób, które odwiedzały w tym czasie zielone tereny podmiejskie w stanie Vermont.

Na początku pandemii ok. 70 proc. odwiedzających tereny zielone zwiększyło częstotliwość swoich wizyt. Aż 81 proc. respondentów podkreślało dużą rolę tych obszarów i dostępu do nich podczas epidemii Covid-19. Z kolei 71 proc. osób, które po raz pierwszy lub po długiej przerwie odwiedziło tereny zielone, podkreślało, że było to dla nich bardzo ważne.

Wielu respondentów podkreślało, że przebywanie na terenach zielonych podczas epidemii pomaga im w obniżeniu poziomu stresu i umożliwia bezpieczne kontaktowanie się z innymi.

Zdaniem naukowców ich wnioski są ważne w kontekście urbanistyki. Tereny zielone wokół miast i dostęp do nich powinny być traktowane jako konieczne dla zdrowa fizycznego i psychicznego mieszkańców. Jest to tym ważniejsze, że, jak dodaje Nelson Grima z zespołu badawczego, podobne wirusy jak Covid-19 mogą coraz częściej pojawiać się w niedalekiej przyszłości. (PAP)

krx/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera