Nauka dla Społeczeństwa

28.04.2024
PL EN
26.12.2020 aktualizacja 26.12.2020

Naukowcy sprawdzili, jak bardzo maseczki utrudniają rozpoznawanie ludzi

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Z powodu maseczki zdolność do rozpoznania twarzy danej osoby spada średnio o 15 proc., czego dowiedziono w naukowym eksperymencie. Może to mieć istotny wpływ na codzienne życie, edukację i inne sytuacje oparte na społecznych relacjach.

Maseczki to nie tylko niewygoda. Jak pokazali naukowcy z izraelskiego Uniwersytetu Ben Guriona, wyraźnie zaburzają one postrzeganie innych ludzi.

„Oto wiadomość dla wszystkich, którzy nie zawsze rozpoznają przyjaciela, czy znajomego noszącego maseczkę - nie jesteście sami” - mówi prof. Tzvi Ganel, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Scientific Reports”.

„Twarze należą do przekazujących najwięcej informacji i najważniejszych bodźców wzrokowych, jeśli chodzi o ludzką percepcję, i odgrywają unikalną rolę w komunikacji oraz codziennych interakcjach. Niespotykane wcześniej działania w celu ograniczenia transmisji COVID-19 za sprawą maseczek odmieniły rozpoznawanie twarzy” - twierdzą badacze.

Izraelski zespół przeprowadził badanie z wykorzystaniem zmodyfikowanej wersji Cambridge Face Memory Test - standardowego testu sprawdzającego postrzeganie twarzy.

Prawie 500 ochotników w eksperymencie online podjęło się rozpoznawania zdjęć osób w maseczkach i bez. Test pokazał, że zdolność do rozpoznawania innych spada z powodu maseczek o 15 proc.

Może to prowadzić do błędów dwojakiego rodzaju. Po pierwsze można nie poznać przyjaciela czy znajomego, a po drugie inną osobę można mylnie wziąć za człowieka, którego się zna.

Dla niektórych może to być szczególnie dotkliwe. „Maseczki na twarzach mogą stanowić szczególnie wyzwanie dla ludzi, których zdolności rozpoznawania twarzy i tak nie są na najwyższym poziomie, co może powodować większe upośledzenie” - podkreśla prof. Galia Avidan, współautorka odkrycia.

Autorzy badania zauważają również, że maseczki zaburzają holistyczne spojrzenie na twarz. „Zamiast patrzeć na całą twarz, jesteśmy teraz zmuszeni oddzielnie skupiać się na oczach, nosie, policzkach i innych widocznych elementach, aby odtworzyć całościową percepcję, co wcześniej robiliśmy natychmiastowo” - wyjaśniają naukowcy.

Takie zmiany mogą mieć znaczenie dla codziennego życia, a także dla innych sytuacji wymagających bezpośrednich relacji z innymi, np. związanych z edukacją.

„Biorąc pod uwagę to, że noszenie maseczek szybko stało się normą w wielu krajach na całym świecie, przyszłe badania powinny sprawdzić społeczne i psychologiczne skutki noszenia masek i ich wpływ na zachowanie człowieka” - zwraca uwagę prof. Ganel.

Niestety, w codziennym życiu kłopoty mogą być przy tym większe, niż w warunkach badawczych. „Skala wpływu maseczek, którą przedstawiamy w tym eksperymencie prawdopodobnie jest niedoszacowana w stosunku do realnego spadku zdolności rozpoznawania ludzi w maseczkach” - dodaje ekspert.

Więcej informacji na stronie https://www.nature.com/articles/s41598-020-78986-9 (PAP)

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024