Badanie: przeciwciała IgA mają wysoką skuteczność przeciwko COVID-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Przeciwciała klasy IgA są niezwykle skuteczne przeciwko COVID-19, wynika z badania przeprowadzonego w Paryżu przez międzynarodowy zespół mikrobiologów i wirusologów.

IgA to przeciwciała stanowiące dominującą klasę immunoglobulin w ludzkich wydzielinach śluzowo-surowiczych, np. nosowo-gardłowych. Mogą też występować w surowicy.

Dotychczas naukowcy wskazywali, że przeciwciała klasy IgA mają wysoki potencjał w diagnozowaniu zakażenia koronawirusem. Odnotowywali, że u niektórych chorych na kilka dni przed pojawieniem się objawów COVID-19 znacząco wzrastał w organizmie poziom tychże przeciwciał.

Ze studium opublikowanego w naukowym piśmie “Science Translational Medicine” wynika, że przeciwciała IgA, które, jak wskazali naukowcy, w dużych ilościach zalegają w drogach oddechowych po zakażeniu koronawirusem, mają wysoki potencjał także w neutralizowaniu rozwoju COVID-19.

Według autorów badania, przeprowadzonego w Paryżu w szpitalu Pitie-Salpetriere na około 160 osobach zainfekowanych koronawirusem, najszybciej COVID-19 mija w przypadku osób mających wysoki poziom przeciwciał klasy IgA. Łagodniejszy jest też przebieg choroby.

W komunikacie władze szpitala wskazały, że widoczne u wielu pacjentów pojawienie się dużych ilości IgA dowodzi dużego potencjału tych przeciwciał w zastosowaniu ich jako składnika szczepionek przeciwko COVID-19.

“Nasze studium wykazało, że IgA neutralizują wirus SARS-CoV-2 znacznie skuteczniej niż przeciwciała klasy IgM i IgG, blokując lepiej białko S wirusa. Proteina ta przyłącza się do komórek organizmu, aby je zainfekować” - wyjaśnili badacze.

Autorzy studium odnotowali także, iż przeciwciała IgA mogą obniżać ryzyko zakażenia za pośrednictwem wydzielin pochodzących od osób zainfekowanych, obniżając w nich zawartość koronawirusa.(PAP)

zat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Niski testosteron oznacza większe ryzyko zgonu

  • Fot. Adobe Stock

    Wulkaniczna planeta zaskoczyła naukowców

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera