Im więcej przeszczepów serca, tym lepsze ich rezultaty

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Prawdopodobieństwo przeżycia pacjentów poddawanych przeszczepowi serca jest wyższe w szpitalach, w których operacje te wykonywane są częściej - informuje raport niemieckiego Instytutu Jakości i Efektywności Opieki Zdrowotnej (IQWiG).

Jak wynika z raportu, w szpitalach z większą liczbą przypadków umiera mniej pacjentów z przeszczepami, zarówno w związku z interwencją, jak i w odniesieniu do całkowitej śmiertelności.

Przeszczep serca może być wskazany z medycznego punktu widzenia w przypadku ciężkiej niewydolności serca, która pomimo stosowania wszystkich innych opcji leczenia postępuje i zagraża życiu danego pacjenta lub znacznie ogranicza jego jakość życia. Po przeszczepie wymagana jest trwająca całe życie immunosupresja, aby zapobiec utracie narządu w wyniku odrzucenia przeszczepu. W krajach należących do organizacji Eurotransplant średni czas przeżycia po transplantacji wynosi obecnie jedenaście lat.

Według statystyk Eurotransplantu w 2018 roku w Niemczech wykonano łącznie 318 przeszczepów serca. Popyt był znacznie wyższy, ale nie mógł zostać zaspokojony ze względu na brak narządów od dawców.

W swoich przeglądach piśmiennictwa na całym świecie IQWiG zidentyfikował trzy badania obserwacyjne zawierające dane przydatne do zbadania korelacji między ilością usług a jakością wyników leczenia przeszczepów serca. Wszystkie trzy badania analizują tę zależność wyłącznie na poziomie szpitala, a nie na poziomie chirurgów biorących udział w transplantacji.

W przypadku kategorii wyników „śmiertelność” dostępne są dane dla dwóch wyników: „śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny” oraz „śmiertelność śród- i okołooperacyjna” (śmiertelność przed, w trakcie i bezpośrednio po operacji). W przypadku obu wyników z danych można wywnioskować zmniejszenie liczby zgonów w szpitalach, w których liczba przeszczepów serca w ciągu roku jest większa.

W przypadku wyników „śmiertelność wewnątrzszpitalna”, „potrzeba retransplantacji”, „jakość życia związana ze stanem zdrowia” (w tym czynności dnia codziennego i zależność od pomocy innych osób), a także „długość pobytu w szpitalu”, oceniane badania nie zawierały żadnych danych. Dostępne były dane dotyczące wyniku „niekorzystnych skutków leczenia”, ale nie można było wywnioskować żadnych statystycznie istotnych wyników.

W przypadku przeszczepów serca u dorosłych IQWiG nie znalazło żadnych znaczących badań analizujących wpływ określonych minimalnych liczby przypadków wprowadzonych do systemu opieki zdrowotnej na jakość wyników leczenia. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera