Naukowcy opracowali metodę wykrywania koronawirusa w powietrzu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z Hiszpanii opracowali metodę wykrywania obecności cząsteczek koronawirusa w powietrzu. Dzięki niej przygotowano prototyp urządzenia sprawdzającego bezpieczeństwo epidemiczne pomieszczeń.

Z komunikatu opublikowanego przez władze Politechniki w Walencji (UPV), na wschodzie Hiszpanii wynika, że docelowo nowe urządzenie mogłoby funkcjonować w miejscach użyteczności publicznych, takich jak biura, sale wykładowe, kina, placówki gastronomiczne czy środki komunikacji miejskiej.

Niewielkich rozmiarów sprzęt ma formę prostokątnego pojemnika. Na bieżąco analizuje on zawartość aerozoli obecnych w powietrzu. Jego najważniejszy element stanowi bioczujnik, wrażliwy na obecność SARS-CoV-2, zawierający przeciwciała, które pozwalają stwierdzać w powietrzu obecność cząsteczek SARS-CoV-2.

Wysoką skuteczność nowego urządzenia identyfikującego koronawirusa potwierdzono w ramach dotychczasowych badań.

“W razie skoncentrowania się w powietrzu krytycznego poziomu SARS-CoV-2 opracowane przez nas urządzenie wydaje sygnał ostrzegawczy (…) - alarmujący, że w pomieszczeniu występuje nagromadzenia koronawirusa groźne dla zdrowia obecnych tam osób” - opisuje jeden z uczestnik badań, Augusto Juste z UPV.

Działanie prototypu urządzenia do wykrywania koronawirusa w powietrzu od kilku dni jest testowane w uniwersyteckim szpitalu w Castellon de la Plana, w północnej części wspólnoty autonomicznej Walencji.

Hiszpański naukowiec zaznaczył, że dotychczas żaden ośrodek naukowy nie opracował podobnego prototypu. Naukowcy wstępnie szacują, że po wprowadzeniu na rynek nowego sprzętu jego cena nie będzie wysoka.

Wnioski z badania opublikowane w specjalistycznym portalu “Redaccion Medica”.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera