Eksperci oszacowali: Wszechświat ma ok. 14 mld lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Z pomocą Teleskopu kosmologicznego Atacama naukowcy oszacowali, że Wszechświat liczy 13,77 mld lat, z dokładnością do 40 mln. Wiek ten zgadza się z uznanym modelem rozwoju Wszechświata, który niedawno podały w wątpliwość obserwacje galaktyk.

Naukowcy z Cornell University na łamach „Journal of Cosmology and Astroparticle Physics opisali nowe pomiary wieku kosmosu.

W swoich szacunkach posłużyli się analizą jego geometrii i obserwacjami najstarszego, obecnego we Wszechświecie światła - mikrofalowego promieniowania tła.

Badacze wykorzystali w tym celu działający w Chile Teleskop kosmologiczny Atacama (Atacama Cosmology Telescope - ACT).

Wyniki zgadzają się ze standardowym kosmologicznym modelem oraz z wcześniejszymi pomiarami wykonanymi przez europejskiego satelitę Planck.

To ważna informacja, ponieważ w ubiegłym roku pomiary ruchu galaktyk sugerowały, że kosmos jest o kilkaset mln lat młodszy, niż wynikałoby to z pomiarów kosmicznego teleskopu Planck.

Rozbieżności te wskazywały nawet na potrzebę opracowania nowego modelu ewolucji Wszechświata.

„Uzyskaliśmy odpowiedź, w której pomiary Plancka i ACT się zgadzają. Wynik ten potwierdza, że na tych trudnych pomiarach można polegać” - mówi główny autor jeden z astronomów Simone Aiola.

Więcej informacji na stronach:

https://news.cornell.edu/stories/2021/01/astronomers-agree-universe-nearly-14-billion-years-old

https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1475-7516/2020/12/045

(PAP)

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera