22.01.2021
PL EN
07.01.2021 aktualizacja 07.01.2021

Przetarg na interaktywne urządzenia do Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon ogłosiło przetargi na na wykonanie 100 nowoczesnych, interaktywnych urządzeń. Zostaną one zainstalowane w siedzibie tej instytucji w krakowskich Czyżynach, której otwarcie planowane jest w 2023 roku.

Jak podkreślił wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz, „innowacyjne technologie zabiorą zwiedzających w podróż do krainy wiedzy i nauki”.

Na wystawie stałej Cogiteonu będzie ponad 100 interaktywnych urządzeń. Właśnie ruszyły przetargi nieograniczone na ich produkcję, dostawę i montaż.

Tematem wystawy stałej w Małopolskim Centrum Nauki Cogiteon są wielkie marzenia człowieka. Od 2016 roku, kiedy wybrano motyw przewodni ekspozycji, zespół odpowiedzialny za wystawę pracował nad szczegółowymi rozwiązaniami. Dokumentacja poszczególnych urządzeń interaktywnych jest efektem m.in. konsultacji z naukowcami i ekspertami, otwartego konkursu na eksponaty (kwiecień - czerwiec 2019), akcji prototypowania i wizyt studyjnych. Listę eksponatów uzupełniają instalacje z pogranicza nauki i sztuki, które przygotowali artyści.

Ekspozycja będzie podzielona (również architekturą budynku) na pięć sekcji tematycznych: Marzę o zdrowym i długim życiu, Marzę o życiu w zgodzie z innymi, Marzę o odkrywaniu tajemnic świata, Marzę o okiełznaniu przyrody oraz Sam tworzę.

Wystrój poszczególnych sal będzie dostosowany do tematyki. Wszystkie powstające eksponaty mają być zgodne z wytycznymi i wskazówkami przygotowanymi przez Koza Nostra Studio z Krakowa, które opracowało projekt scenografii.

Wystawa stała nie będzie jedyną atrakcją powstającego centrum. W budynku znajdzie się również strefa emocji, akademia dziecięca i sześć laboratoriów, w których będzie można samodzielnie prowadzić doświadczenia naukowe. Na dachu obiektu urządzone będą łąki edukacyjne, będzie też widownia dla wydarzeń odbywających się na pasie startowym dawnego lotniska w Czyżynach.

Obok budynku powstanie dwuhektarowy ogólnodostępny park z edukacyjnym placem zabaw, aleją odkryć naukowych i wieloma innymi atrakcjami.

W zeszłym miesiącu został rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie. Na wykonawcę nowoczesnego gmachu, który powstanie przy al. Bora-Komorowskiego w krakowskich Czyżynach, wybrano firmę Hochtief Polska. Przedstawiła ona najtańszą ofertę za 172 mln zł.

Projekt obiektu został wybrany w lutym 2018 roku w wyniku konkursu architektonicznego, który wygrała wrocławska pracownia Heinle, Wischer und Partner. Planowany gmach ma kształt ostrosłupa trójkątnego, jest podzielony na cztery bryły i częściowo zagłębiony w ziemi. Budynek z rozwiązaniami ekologicznymi będzie korzystał z zasobów energii odnawialnej, dzięki wykorzystaniu pomp ciepła do ogrzewania i chłodzenia.

Pierwotnie planowano, że budowa gmachu rozpocznie się jeszcze w tym roku, a obiekt zostanie udostępniony dla zwiedzających w 2022 r. Jednak w sierpniu br. małopolska wojewódzka konserwator zabytków Monika Bogdanowska wszczęła postępowanie w sprawie wpisania obszaru dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny do rejestru zabytków. Na części tego obszaru znajduje się teren inwestycyjny, gdzie ma powstać budynek Cogiteonu oraz infrastruktura niezbędna do budowy centrum. Przedstawiciele władz Małopolski złożyli odwołanie od decyzji małopolskiej wojewódzkiej konserwator zabytków.

Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej - obecnie trwa procedura zwiększenia budżetu projektu do 226 mln zł. Kwota obejmie zarówno budowę siedziby centrum nauki, jak również powstanie ekspozycji stałej oraz zakup wyposażenia. Prawie 70 proc. środków pochodzi z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Nazwa instytucji Cogiteon nawiązuje zarówno do łacińskiego słowa "cogito", jak i sentencji Kartezjusza "Myślę, więc jestem" oraz cyklu poetyckiego "Pan Cogito" Zbigniewa Herberta. Nazwa czerpie również z greki, o czym świadczy przyrostek odwołujący się do miejsca działań artystycznych i rozrywkowych – "odeonu".

PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb

rgr/ wj/

Copyright © Fundacja PAP 2021