Błonnik związany z mniejszym ryzykiem depresji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wysoki poziom błonnika w jadłospisie ma związek z mniejszym ryzykiem rozwoju depresji u kobiet przed menopauzą – informują badacze z Korei Południowej na łamach pisma „Menopause”.

Zawarty w m.in. w owocach, warzywach, otrębach czy płatkach owsianych błonnik sprzyja zdrowiu i różnorodności mikrobiomu jelitowego. To właśnie za pośrednictwem osi mózgowo-jelitowej może on oddziaływać na przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi.

Naukowcy z Uniwersytetu Chung-Ang w Seulu badali zależność pomiędzy poziomem błonnika w diecie a ryzykiem depresji u ponad 5800 kobiet w różnym wieku.

Po wzięciu pod uwagę znanych czynników ryzyka depresji badacze stwierdzili, że kobiety przed menopauzą, które spożywały więcej błonnika były w mniejszym stopniu narażone na depresję w porównaniu z rówieśniczkami, których dieta była uboga w błonnik. Zależności tej nie zaobserwowano jednak u pań po menopauzie.

„Na równowagę mikrobiomu jelitowego kobiet wpływa poziom estrogenu. Spadek poziomu tego hormonu po menopauzie może przyczyniać się do zmniejszenia znaczenia błonnika” – tłumaczą autorzy publikacji (DOI: 10.1097/GME.0000000000001711).(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kaszaloty mają bardziej złożony język komunikacji niż wcześniej sądzono

  • Fot. Adobe Stock

    Na zachodzie Płw. Iberyjskiego odkryto port rzeczny wykorzystywany przez Rzymian

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera