22.01.2021
PL EN
11.01.2021 aktualizacja 11.01.2021

Pracownicy UJ spoza wydziałów medycznych nie mogą zostać zaszczepieni "w grupie zero"

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego spoza trzech wydziałów medycznych nie mogą zostać zaszczepieni przeciw COVID-19 "w grupie zero" – taką odpowiedź uczelnia otrzymała z Ministerstwa Zdrowia.

Jak powiedział PAP rzecznik UJ Adrian Ochalik zainteresowanie szczepieniami wyraziło 6 tys. 750 osób, w tym 3 tys. 250 studentów kierunków medycznych, ponad 1 tys. pracowników Collegium Medicum oraz 2,5 tys. osób z wydziałów niemedycznych: wykładowców i pracowników administracji.

"Władze uczelni wystąpiły do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o jednoznaczne wskazanie, kto może przyjąć szczepionkę w grupie zero" – podkreślił Ochalik.

W sobotę kanclerz UJ Monika Harpula przekazała pracownikom informację, że 8 stycznia br. Ministerstwo Zdrowia podjęło ostateczną decyzję, iż "pracownicy UJ (z wyłączeniem pracowników trzech wydziałów medycznych) nie mogą zostać potraktowani jako pracownicy uczelni medycznej i tym samym nie mają prawa do korzystania ze szczepień przeciw COVID-19 w tzw. grupie +0+”.

Jak wynika z odpowiedzi przekazanej przez resort pracownicy wydziałów niemedycznych UJ, którzy w pierwszej turze przyjmowania zgłoszeń (18-19 grudnia) wyrazili chęć zaszczepienia się i otrzymali już na swoje indywidualne konta na portalu pacjent.pl skierowania na szczepienia w grupie "zero", nie mogą umówić się na wizytę, gdyż "ich skierowania zostaną dezaktywowane przez Ministerstwo Zdrowia".

Zgodnie z informacją Ministerstwa Edukacji i Nauki nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelniach innych niż medyczne będą mogli skorzystać ze szczepień w etapie pierwszym, do którego rejestracja rozpocznie się 15 stycznia 2021 r. – przy czym zgłoszeń tych nie może dokonać za pośrednictwem uczelni a wyłącznie indywidualnie.(PAP)

wos/ par/

Copyright © Fundacja PAP 2021