Badanie: ryzyko poważnych objawów COVID-19 u dzieci jest niskie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Według szwedzkich statystyk tylko jedno na 130 tys. dzieci było z powodu COVID-19 leczone na oddziale intensywnej terapii w okresie od 1 marca do 30 czerwca. Z 15 tak leczonych dzieci, 4 miało przy tym inne schorzenia.

Naukowcy z Instytutu Karolinska zwracają uwagę, że do tej pory w niewielu badaniach sprawdzano ryzyko ciężkiego przebiegu infekcji koronawirusem u dzieci, przy otwartych szkołach. Okazją do takiej analizy była decyzja Szwecji, która wiosną 2020 pozostawiła otwarte przedszkola i szkoły dla młodszych uczniów. Jej wyniki są istotne, ponieważ według UNESCO w 195 krajach szkoły przynajmniej częściowo były zamykane.

Szwedzcy naukowcy sprawdzili, ile dzieci w wieku od 1 do 16 lat było leczonych na oddziale intensywnej terapii z powodu COVID-19 lub związanego z chorobą dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego w następstwie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 ((MIS-C - Multisystem inflammatory syndrome in children).

W czasie od 1 marca do 30 czerwca takiego leczenia potrzebowało piętnaścioro dzieci w tym wieku.

"Odpowiada to 0,77 pacjenta na 100 tys. dzieci w tej grupie wiekowej. Czworo z nich miało też inne choroby. Żadne z tych dzieci nie zmarło w czasie dwóch miesięcy od leczenia" - informuje prof. Jonas F. Ludvigsson, główny autor pracy opublikowanej na łamach „New England Journal of Medicine”.

Siedmioro spośród piętnaściorga dzieci cierpiało na MIS-C, czworo potrzebowało inwazyjnej mechanicznej wentylacji.

Najczęściej na oddziale intensywnej terapii dzieci przebywały przy tym przez cztery dni.

„To bardzo pocieszające, że COVID-19 z poważnym przebiegiem, zdefiniowana jako wymagająca leczenia na oddziale intensywnej terapii występuje u dzieci tak rzadko pomimo otwartych w czasie pandemii szkół” - mówi prof. Ludvigsson.

„Następnym krokiem będzie obserwacja leczonych na intensywnej terapii dzieci, aby sprawdzić, czy zupełnie wyzdrowiały. Moje przeczucie mówi, że dzieci, które były poważnie chore z powodu MIS-C, prawdopodobnie, ostatecznie, całkowicie zdrowieją” - dodaje.

Więcej informacji na stronie https://www.nejm.org/doi/10.1056/NEJMc2026670 (PAP)

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

  • Fot. Adobe Stock

    Żel z białka, żelaza i złota zwalcza objawy i skutki spożycia alkoholu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera