Badanie: roboty mogą rozwijać "teorię umysłu"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Naukowcom udało się zaprojektować robota, który może przewidywać zachowanie innego robota. Według badaczy jest to pierwszy krok do opracowania tzw. teorii umysłu u maszyn - czytamy na łamach Scientific Reports.

"Teoria umysłu" to zdolność wczuwania się i rozumienia stanów mentalnych innych osób. Uważa się, że rozwinęła się ona u naczelnych, szczególnie u człowieka, w odpowiedzi na powstanie złożonego środowiska społecznego, w którym zdolność do przewidywania działań innych osobników była sposobem na przetrwanie, np. wykrywanie oszustwa, określenie, z kim warto kooperować itp.

Roboty i maszyny jednak nie posiadają tej umiejętności. Mając to na uwadze, zespół naukowców z Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych przeprowadził badanie, umożliwiające robotom rozumienie i przewidywanie zachowań i intencji innych, wyłącznie na podstawie obserwacji wizualnych.

W celu przeprowadzenia badania, zespół zbudował w laboratorium małego robota i umieścił go w kojcu. Zaprogramowano go tak, aby wyszukiwał i zbliżał się do wszystkich zielonych okręgów, które mógł dostrzec. Czasami jednak zielone okręgi były zasłaniane tak, aby robot tracił je z zasięgu wzroku.

Drugi robot obserwował zachowanie pierwszego przez dwie godziny. Jak się okazało, po tym czasie był w stanie przewidzieć cel i ścieżkę, jaką obierze jego "znajomy" - poprawnie określił jego kolejny ruch w 98 przypadkach na 100. Udawało się to nawet mimo tego, że nie "powiedziano" obserwatorowi o utrudnieniach, jakie narzucono maszynie, którą obserwował.

Naukowcy są przekonani, że eksperyment opisany w badaniu jest pierwszym krokiem w nadaniu robotom tego, co naukowcy nazywają "teorią umysłu".

„Nasze odkrycia pokazują, jak roboty mogą widzieć świat z perspektywy innego robota” - opisuje główny autor badania, dr Boyuan Chen z Uniwersytetu Columbia w Stanach Zjednoczonych. Według badacza, umiejętność ta może być prymitywną formą empatii. "Dzięki tej zdolności roboty będą bardziej przydatne, jednak, gdy będą w stanie przewidywać sposób myślenia ludzi, mogą również nauczyć się manipulować tymi myślami” - dodaje.

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41598-020-77918-x (PAP)

anl/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera