Australijska ryba ma największy znany genom w świecie zwierząt

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dwudyszna ryba znana jako rogoząb australijski lub barramunda (Neoceratodus forsteri) okazała się mieć genom większy niż jakikolwiek dotąd zsekwencjonowany gatunek zwierzęcia - informuje “Nature”.

Ryby dwudyszne należą do ryb mięśniopłetwych (Sarcopterygii), które w dewonie (około 370 milionów lat temu) „podbiły” ziemie i dały początek wszystkim kręgowcom lądowym, w tym człowiekowi.

Rogoząb australijski jest jedynym współcześnie żyjącym przedstawicielem rodziny rogozębowatych. Przed setkami milionów lat rogozębowate były szeroko rozpowszechnione. Teraz ocalały gatunek można spotkać tylko w stojących i wolno płynących wodach australijskiego stanu Queensland. Można go nazwać żywą skamieniałością, ponieważ nie zmienił się ewolucyjnie od 100 milionów lat.

Płetwy piersiowe i brzuszne tej ryby przypominają łapy, a pęcherz pławny przekształcił się w prymitywne, pojedyncze płuco. Łuski są duże i cienkie. Największe osobniki dorastają do 2 metrów długości i kilkudziesięciu kilogramów wagi. Gdy w czasie suszy rzeki i zbiorniki wodne wysychają, rogoząb może przetrwać w błotnistych zatokach i większych kałużach oddychając swoim płucem.

Zespół Siegfrieda Schloissniga z Instytutu Badań nad Patologią Molekularną w Austrii odkrył, że genom rogozęba australijskiego ma 43 miliardy par zasad, czyli około 14 razy więcej niż genom człowieka. Naukowcy przypisują to głównie ogromnym regionom międzygenowym i intronom z dużą zawartością powtórzeń. Genom ten jest o 30 proc. większy niż genom poprzedniego rekordzisty: aksolotla, meksykańskiego płaza, którego ten sam zespół zsekwencjonował w roku 2018.

Do badań genomu naukowcy wykorzystali wysokiej mocy sekwencery komputerowe. Aby skorygować nieodłączne błędy, które wprowadzają sekwencery, użyli wielu kopii genomu, z których każda została podzielona na małe fragmenty DNA. Po zsekwencjonowaniu wszystkich fragmentów zespół wykorzystał algorytmy do ponownego złożenia kawałków w kompletny genom. Jak szacuje Schloissnig, osiągniecie to wymagało około 100 000 godzin mocy obliczeniowej komputera.

Jak wynika z analiz, australijskie dwudyszne są podobne do płazów, jeśli chodzi o liczbę genów związanych z rozwojem płuc i mających stawy kończyn, a także wykrywaniem zapachów unoszących się w powietrzu. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera