Liczenie słoni z kosmosu

Źródło: PAP/ EPA
Źródło: PAP/ EPA

Zdjęcia satelitarne i algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na policzenie słoni z kosmosu. Technologia pomoże w ochronie tych zagrożonych zwierząt – piszą naukowcy na łamach „Remote Sensing in Ecology and Conservation”.

Zdjęcia satelitarne umożliwią monitorowanie żyjących na wolności słoni afrykańskich. Opracowano algorytmy, które pozwalają na rozpoznawanie słoni na zdjęciach poprzez wyodrębnianie ich z tła. Nowa technologia monitoringu powinna pomóc w ochronie tych zwierząt.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bath (W. Brytania) postanowili zautomatyzować satelitarny monitoring żyjących na wolności słoni afrykańskich. Wyzwaniem jednak był różnorodny krajobraz lasów i sawanny, pośród którego te zwierzęta żyją.

Człowiek może z łatwością zauważyć słonie na zdjęciach, problemem jednak jest „nauczenie” komputera tej umiejętności. Nowe oprogramowanie z użyciem sztucznej inteligencji, opracowane przez brytyjskich naukowców, umożliwia osiągnięcie sprawności w identyfikacji na równi z ludzkim okiem.

Monitoring satelitarny może być dużo efektywniejszy od prowadzonego za pomocą samolotów. Obejmuje większy obszar, może być aktualizowany co kilka minut, eliminuje podwójne liczenie tych samych osobników. Zwierzęta nie są również niepokojone obecnością człowieka.

Naukowcy mają nadzieję, że niebawem podobny monitoring satelitarny można będzie stosować w odniesieniu do mniejszych zwierząt.

W ostatnim stuleciu populacja afrykańskich słoni gwałtownie się skurczyła. Liczy obecnie ok. 40-50 tys. osobników. Dzieje się tak z powodu utraty naturalnych siedlisk oraz kłusownictwa.

Więcej: https://www.bath.ac.uk/announcements/counting-elephants-from-space/ (PAP)

krx/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera