Zachowujemy dystans społeczny, jeśli robią to nasi najbliżsi

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ludzie częściej stosują się do wytycznych dotyczących dystansu społecznego, jeśli robią to ich przyjaciele i rodzina. Własne przekonania nie mają w tym wypadku większego znaczenia - odkryli badacze z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Jak się okazuje, ludzie najczęściej stosują się do wytycznych dotyczących zachowania dystansu społecznego, jeśli uważają, że ich najbliższy krąg społeczny również ich przestrzega. Ten rodzaj oddziaływania społecznego miał w badaniu nawet większe znaczenie niż własna opinia i przekonanie, czy dystansowanie się jest potrzebną i właściwą strategią postępowania w walce z pandemią COVID-19.

W badaniu wzięło udział ponad 6,5 tys. osób ze 114 krajów. Naukowcy zapytali uczestników, jak bardzo oni i ich bliscy - przyjaciele i rodzina - zgadzają się z wytycznymi dotyczącymi zachowania dystansu społecznego związanego z pandemią, które obecnie obowiązują w ich regionie, oraz czy i jak bardzo ich przestrzegają. Badanie obejmowało osoby obu płci z wszystkich grup wiekowych. Było również niezależne od ilości zakażeń na danym terenie oraz ograniczeń narzuconych na czas pandemii.

Wyniki badania pokazały, że ludzie przestrzegali zasad dystansowania się nie tylko dlatego, że osobiście je akceptują. Najważniejszym czynnikiem było zachowanie i stosowanie się do norm i reguł osób z ich najbliższego kręgu społecznego.

Badanie wykazało również, że osoby, które czuły silne więzi z własnym krajem, były bardziej skłonne do przestrzegania obostrzeń. Według badaczy pod tym względem osoby badane uważały swój kraj i społeczność wokół jako pewien rodzaj rodziny.

Naukowcy zaznaczają też, że wyniki ich badania sugerują, że jeśli rządy chcą, aby ludzie zmieniali swoje zachowania społeczne podczas pandemii COVID-19, powinny podkreślać „wspólne wartości”.

Według badaczy wyniki ich badań sugerują też, że wysiłki mające na celu poprawę przestrzegania wytycznych dotyczących dystansowania się mogłyby obejmować aplikacje społecznościowe, które informowałyby ludzi o zachowaniu ich znajomych. Jak zaznaczają, publikowanie w mediach społecznościowych zachowania zgodnego z wytycznymi może mieć większy wpływ na znajomych, niż nakładanie kar na osoby, które ich nie przestrzegają.

Źródło: https://bpspsychub.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bjop.12491 (PAP)

anl/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

  • Fot. Adobe Stock

    Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera