Hiszpania/ Obiecujące wyniki badania plitidepsyny w leczeniu Covid-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Hiszpańska firma farmaceutyczna PharmaMar ogłosiła we wtorek, że artykuł w naukowym piśmie "Science" potwierdził wysoką potencjalną skuteczność plitidepsyny przeciw Covid-19 w badaniach przedklinicznych.

Według opublikowanego w "Science" badania plitidepsyna - dostępna na rynku jako lek przeciwnowotworowy Aplidin - wykazała ponad 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się wirusa w badaniach laboratoryjnych in vitro na komórkach ludzkich niż używany obecnie remdesiwir. Lek był również skuteczny w badaniach na myszach, u których zaobserwowano zahamowanie replikacji koronawirusa w płucach o ponad 99 proc. Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco (UCSF) we współpracy z PharmaMar, producentem leku.

W oddzielnym badaniu zespół badaczy z UCSF zbadał również skuteczność leku na brytyjskim wariancie koronawirusa, osiągając "porównywalne wyniki". Według autora badania Krisa White'a, sposób działania leku oznacza, że jeśli badania na ludziach potwierdzą skuteczność plitidepsyny w leczeniu Covid-19, będzie on działał przeciwko wszelkim szczepom wirusa.

Lek pozyskiwany z żachw, małych zwierząt morskich, przeszedł dotąd pierwszą fazę badań klinicznych w Hiszpanii na 27 pacjentach z Covid-19, dając pozytywne wyniki w zmniejszeniu ilości wirusa u pacjentów. PharmaMar podała w komunikacie, że prowadzi rozmowy w celu rozpoczęcia badań fazy II/III na tysiącach hospitalizowanych pacjentów. (PAP)

osk/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera