Dyrektor EMA: szczepionki oparte na technologii informacyjnego RNA (mRNA) nie wpływają na DNA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Dyrektor Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke zapewniła we wtorek, że szczepionki oparte na technologii informacyjnego RNA - czyli Pfizer/BioNTech i Moderny - nie mają wpływu na DNA.

"Szczepionki RNA nie mają wpływu na DNA. Na żaden aspekt DNA" - podkreśliła Cooke, odpowiadając we wtorek na pytania europosłów z Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) Parlamentu Europejskiego.

Wielu deputowanych wyrażało niezadowolenie z powodu problemów firm farmaceutycznych w wywiązywaniu się z kontraktów na dostarczanie szczepionek.

"Podzielamy tę frustrację" - oznajmiła dyrektor EMA. "To co możemy zrobić, to sprawdzić, czy da się umożliwić włączenie dodatkowych mocy produkcyjnych. Czy możemy tak usprawnić te procesy, żeby uniknąć przewidywanych opóźnień" - dodała.

Odnosząc się do licznych pytań na temat rosyjskiej szczepionki Sputnik V, Cooke, podkreśliła, że przedsiębiorstwo, które ją produkuje nie złożyło wniosku o dopuszczenie do unijnego rynku. "Jesteśmy na etapie doradztwa naukowego" - wyjaśniła.

Poproszona o opinię na temat dopuszczenia szczepionek do użycia przez niektóre kraje członkowskie UE w trybie wyjątkowym - tak jak zrobiły to np. Węgry - odpowiedziała, że taka jest prerogatywa państw członkowskich. "Podejmują one tę decyzję na podstawie oceny (...) sytuacji na swoim terytorium. EMA się w to nie angażuje" - podsumowała.

Poinformowała też, że instytucja, na czele której stoi, zwróciła się do władz Izraela o udostepnienie danych dotyczących tamtejszej kampanii szczepień. "To bardzo ciekawe obserwować, co się dzieje w Izraelu i zobaczyć, czy da się to zastosować również w Europie" - zaznaczyła.

Ponad 2,6 mln osób, spośród liczącej 9 mln populacji Izraela, otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki i około 1,2 mln zaszczepiono już obiema dawkami.

Kampania szczepień przeciw Covid-19 odbywa się w Izraelu najszybciej na świecie.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera