Uczelnie i instytucje

Łódź/ Nanotechnologia i biogospodarka zrównoważona nowymi kierunkami na politechnice

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Human-Computer Interaction i nanotechnologia w języku angielskim, a także biogospodarka zrównoważona to nowe kierunki studiów na Politechnice Łódzkiej. Rekrutacja rusza w lutym. Na przyszłych studentów czeka w sumie 26 kierunków studiów w języku polskim i 6 w angielskim.

"Z początkiem lutego rozpoczyna się rekrutacja na studia II stopnia w Politechnice Łódzkiej. Na inżynierów i licencjatów czeka 26 kierunków studiów w języku polskim i 6 w języku angielskim. W tegorocznej rekrutacji uczelnia przygotowała nowe kierunki. Dwa z nich: Human-Computer Interaction oraz nanotechnologia będą prowadzone w języku angielskim, a trzecią nowością jest biogospodarka zrównoważona" – poinformowała PAP w środę rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka

Dodała, że program magisterski z zakresu Human-Computer Interaction (HCI) będzie pierwszym takim kierunkiem na polskiej uczelni. Studia obejmą multidyscyplinarną dziedzinę nauki, która koncentruje się na badaniach wpływu nowych technologii – szczególnie technik komputerowych – na pracę i życie ludzi.

Według autorów programu interakcja człowiek – komputer to dziedzina łącząca aspekty techniczne i humanistyczne, która swym zasięgiem wyszła poza wąską specjalność informatyczną, dlatego do podjęcia studiów na nowym kierunku nie jest konieczny dyplom studiów pierwszego stopnia na informatyce. Kierunek prowadzony będzie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki we współpracy z Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE).

Z kolei biogospodarka zrównoważona to interdyscyplinarny i unikatowy kierunek obejmujący kompleksowe podejście do zagadnień związanych z nowoczesną gospodarką o obiegu zamkniętym. Twórcy programu zwracają uwagę, że realizacja strategii biogospodarki wymaga zmiany myślenia na takie, które pozwoli zerwać z tradycyjną gospodarką i podjąć innowacyjne działania na każdym etapie życia produktu, czyli od momentu pozyskania surowca przez projekt, produkcję, dystrybucję i wykorzystanie przez konsumentów, aż po recykling. Kierunek prowadzony będzie na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności we współpracy z Wydziałem Zarządzania i Inżynierii Produkcji.

Nanotechnologia jest jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin nauki. Pierwszy raz studia magisterskie na tym kierunku będą prowadzone na Wydziale Chemicznym w języku angielskim. Będą kształcić w zakresie współczesnych trendów rozwojowych i najważniejszych osiągnięć w dziedzinie nanonauki i nanotechnologii oraz chemii, biochemii i inżynierii materiałowej. Studenci mogą wybrać ścieżkę z podwójnym dyplomem z Uniwersytetem Twente w Enschede w Holandii. Jeden semestr spędzą wówczas na Politechnice Łódzkiej, a dwa kolejne na uniwersytecie w Holandii, biorąc udział w zajęciach i przygotowując pracę dyplomową.

"W podjęciu decyzji o wyborze kierunku studiów może pomóc kandydatom nowa akcja informacyjna nazwana "PŁ – II stopień wtajemniczenia". Jest to cykl przekazów na żywo realizowanych za pośrednictwem Facebooka Politechniki Łódzkiej. W poniedziałek 1 lutego tematem będą zasady rekrutacji na studia II stopnia, 3 lutego – nowe kierunki studiów, możliwości wyjazdów na zagraniczne uczelnie oraz zdobywania podwójnych dyplomów, a 8 lutego – perspektywy zawodowe po studiach II stopnia. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 11.00" – przekazała Chojnacka.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera