Chiny/ Zespół WHO ds. genezy Covid-19 zwolniony z kwarantanny w Wuhanie

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Naukowcy z międzynarodowego zespołu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), wysłanego do Chin w celu zbadania źródeł pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, zostali w czwartek zwolnieni z kwarantanny w mieście Wuhan i rozpoczynają pracę w terenie.

Eksperci przybyli do Chin 14 stycznia, ale musieli najpierw przejść obowiązkową dwutygodniową kwarantannę. W czwartek po południu czasu miejscowego opuścili hotel i wsiedli do autobusu, nie rozmawiając z dziennikarzami – podała agencja Reutera. Nie jest jasne, dokąd jadą.

Misja w Chinach od początku borykała się z problemami natury politycznej i została opóźniona w związku z brakiem zgody na wjazd do ChRL. WHO podkreślała, że celem wizyty naukowców nie jest szukanie winnych wybuchu pandemii, a komentatorzy studzili nadzieje na odnalezienie jasnych odpowiedzi w sprawie genezy koronawirusa.

Według agencji AP kluczowym pytaniem jest, czy chińskie władze zezwolą naukowcom na swobodną pracę w terenie.

Administracja Stanów Zjednoczonych oskarżała Chiny o ukrywanie epidemii w jej początkowej fazie i wzywała do przejrzystego dochodzenia w sprawie pochodzenia koronawirusa. Krytykowała również warunki wizyty zespołu WHO, zgodnie z którymi wstępne czynności badawcze przeprowadzili naukowcy chińscy.

Komunistyczne władze w Pekinie odrzucają oskarżenia o brak przejrzystości i chwalą się, że zasadniczo opanowały pandemię w swoim kraju. Przekonują również, że choć Covid-19 po raz pierwszy wykryto w Wuhanie, sam koronawirus niekoniecznie pochodzi z tego miasta. Chińskie media sugerowały, że mógł tam przybyć np. na sprowadzanych z zagranicy mrożonkach.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ akl/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera