Zmiany na języku, dłoniach i stopach u 25-40 proc. zakażonych koronawirusem

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Zmiany chorobowe na języku, dłoniach i stopach, będące rezultatem infekcji koronawirusem, pojawiają się częściej, niż dotychczas przypuszczano - twierdzi zespół hiszpańskich badaczy z Madrytu. Szacują oni, że objawy te występują nawet u 25-40 proc. zakażonych.

Jak odnotowali lekarze z madryckiego szpitala La Paz, we wcześniejszych badaniach przeprowadzanych w Hiszpanii oraz w kilku innych państwach świata podczas pierwszej fali Covid-19 wskazywano, że pojawienie się zmian na powierzchni języka oraz skórze dłoni i stóp nigdy nie było aż tak wysokie.

Wyniki badań opublikowane w piśmie specjalistycznym “British Journal of Dermatology” dowodzą, że symptomy zaobserwowane przez lekarzy z Madrytu “powinny zostać uznane jako jedne z powszechnych” podczas infekcji SARS-CoV-2.

Według hiszpańskich badaczy u 25 proc. z prawie 700 przebadanych pacjentów leczonych na Covid-19 występowały niewielkich rozmiarów rany na powierzchni języka lub wewnątrz jamy ustnej.

Autorzy badania wskazali, że pojawiające się na płaskiej części języka rany są często powodem utraty smaku u osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Lekarze z madryckiego szpitala La Paz wskazali, że zdecydowanie częstszym objawem, który dotychczas również nie był uwzględniany jako główny symptom Covid-19, są zmiany na skórze dłoni oraz stóp.

Szacują, że czerwone plamy pojawiające się na rękach i stopach zainfekowanych występują u ponad 40 proc. pacjentów chorych na Covid-19.

“Dzięki zaobserwowaniu tych zmian możliwe jest szybsze zdiagnozowanie zakażenia koronawirusem” - napisali we wnioskach ze studium madryccy lekarze, którzy swoje badanie przeprowadzili w okresie pierwszej fali epidemii. Objęło ono pacjentów zarówno ze szpitala La Paz, jak też hospitalizowanych w szpitalu polowym na stołecznych targach IFEMA. (PAP)

Autor: Marcin Zatyka

zat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: 10 tys. zgonów dziennie w europejskim regionie WHO powodują choroby układu krążenia

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Archeolodzy badają odcisk dłoni sprzed ponad 60 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera