NAWA i ABM będą współpracować m.in. w zakresie umiędzynarodowienia i promocji nauki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wsparcie umiędzynarodowienia i promocji nauki, innowacji oraz polskich jednostek zorientowanych na ochronę zdrowia zakłada porozumienie podpisane we wtorek przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA) i Agencję Badań Medycznych.

O podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie sygnowanego przez prezesa ABM dr n. med. Radosława Sierpińskiego oraz dyrektor NAWA dr Grażynę Żebrowską ABM poinformowała PAP we wtorek.

"Współpraca międzynarodowa najlepszych zespołów badawczych z Polski wprowadzi nas w nowy wymiar nauk medycznych. Dzięki wspólnym grantom NAWA i ABM będziemy mogli wykorzystać zbieżne kompetencje obu podmiotów, w celu budowania najwyższych światowych standardów w nauce" - mówi cytowany w przesłanym komunikacie Radosław Sierpiński.

W jego ocenie polskie zespoły badawcze w niczym nie ustępują zagranicznym. "Jestem pewien, że dzięki naszym działaniom będziemy mogli maksymalnie wykorzystać ich potencjał. Ma to szczególne znaczenie w rozwoju biotechnologii i badań klinicznych, które w dzisiejszych czasach mają wymiar globalny" - zaznaczył.

Według dyrektor NAWA Grażyny Żebrowskiej, podpisane porozumienie wzmacnia obecność kierowanej przez nią organizacji w obszarze nauk medycznych.

"Kryzys zdrowotny, pokazuje dobitnie potrzebę wzmocnienia współpracy międzynarodowej w badaniach naukowych. Idealnym przykładem jest współpraca przy tworzeniu szczepionki przeciw COVID-19, która powstawała przy współpracy specjalistów z wielu krajów" - przypomniała Żebrowska.

Jak czytamy w komunikacie, porozumienie o współpracy ABM i NAWA ma otworzyć drogę do wzmocnienia działań, które umożliwią badaczom realizację projektów naukowych w międzynarodowym środowisku i pozwolić na wymianę doświadczeń z najlepszymi naukowcami z całego świata i wiodącymi ośrodkami naukowymi.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ par/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera