Według matematycznego modelu dzieci i nastolatki ponad połowę mniej podatne na COVID-19 niż dorośli

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby do 20. roku życia są łącznie tylko w 43 proc. tak zagrożone zachorowaniem, jak osoby po 20. roku życia. Młode osoby rzadziej zakażają innych i częściej uzyskują negatywne wyniki testów PCR, gdy są zainfekowane.

Grupa badaczy z Uniwersytetu w Hajfie na łamach pisma „PLOS Computational Biology” opublikowała wyniki matematycznej analizy sprawdzającej reakcje organizmów młodszych i starszych osób na SARS-CoV-2. Wcześniejsze badania wskazywały bowiem na różnice w symptomach i klinicznym przebiegu COVID-19 w różnych grupach wiekowych. Sugerowały także, że dzieci rzadziej są diagnozowane, niż dorosłe osoby.

Jednak tylko niewiele badań porównało przenoszenie wirusa między grupami wiekowymi, a ich wnioski nie były jednoznaczne. Aby lepiej zrozumieć słabo poznane jeszcze zależności, naukowcy z Hajfy przeanalizowali dane pochodzące z prawie 640 domostw, których członkowie wiosną przeszli testy PCR pod kątem obecności wirusa. Część z nich poddano także testom serologicznym wykrywającym przeciwciała przeciwko koronawirusowi.

Według tej analizy osoby do 20. roku życia są łącznie tylko w 43 proc. tak zagrożone zachorowaniem, jak ludzie po 20. roku życia. Dużo rzadziej przekazują także wirusa innym osobom. Jednocześnie częściej uzyskują ujemne wyniki testów PCR, nawet, gdy są zainfekowane.

Zdaniem badaczy wyniki mogą wyjaśniać, dlaczego na świecie wirusa wykrywa się rzadziej u dzieci, niż u dorosłych. Mogą też pomóc w tworzeniu matematycznych modeli zachowania choroby, w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia publicznego i wprowadzaniu środków ostrożności.

Przyszłe badania mogą natomiast dokładniej sprawdzić transmisję wirusa w różnych środowiskach, np. w domach opieki czy szkołach - podkreślają naukowcy.

„Kiedy rozpoczęliśmy ten projekt, zrozumienie roli dzieci w transmisji wirusa było głównym priorytetem, co wiązało się z kwestią otwarcia szkół” - mówi autor publikacji dr Itai Dattner.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/emb_releases/2021-02/p-mms020421.php

https://doi.org/10.1371/journal.pcbi.1008559 (PAP)

Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera