USA/ Zmarł Bernard Lown kardiolog i laureat Pokojowej Nagrody Nobla

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dr Bernard Lown, kardiolog z Massachusetts, który wynalazł pierwszy niezawodny defibrylator serca i był współzałożycielem grupy przeciwko wojnie nuklearnej, która otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla, zmarł we wtorek w swoim domu w Bostonie.

Boston Globe doniósł, że stan zdrowia lekarza pogarszał się z powodu zastoinowej niewydolności serca. Zmarł w swoim domu w Bostonie, w wieku 99 lat.

Bernard Lown, który był profesorem na Uniwersytecie Harvarda i lekarzem w Brigham and Women's Hospital w Bostonie, pomógł rozwinąć leczenie kardiologiczne. Był jednym z pierwszych lekarzy, który podkreślił znaczenie diety i ćwiczeń w leczeniu chorób serca i wprowadził Lidokainę jako lek na arytmię, przypomina Globe.

W 1962 roku Lown wynalazł defibrylator, który wykorzystuje wstrząsy elektryczne, aby przywrócić bicie serca.

Był także aktywnym społecznikiem, założycielem w 1960 roku Międzynarodowej Grupy Lekarzy na rzecz Społecznej Odpowiedzialności , a następnie, w latach 80-tych, współzałożycielem Międzynarodowej Grupy Lekarzy dla Zapobiegania Wojnie Nuklearnej, która wezwała do wstrzymania testowania i budowy broni jądrowej. W szczytowym okresie grupa zrzeszała ponad 200 000 członków i miała oddziały w 60 krajach. W 1985 roku otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

"Moim zdaniem , nie można dbać o zdrowie bez zaangażowania się w społeczną walkę o zdrowie" - powiedział o swojej społecznej działalności Lown w 2001 roku w wywiadzie dla Boston Globe.

Lown urodził się w Utena na Litwie w 1921 r., w 1935 r. przyjechał z ojcem, rabinem, do Lewiston w stanie Maine, gdzie teraz jego imię nosi most. Ukończył University of Maine i uzyskał dyplom lekarza Johns Hopkins University w Maryland.(PAP)

wr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera