Dbałość o serce w średnim wieku może zapobiec rozwojowi demencji

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Jak wynika z badania opublikowanego w “Journal of the American College of Cardiology”, zapobieganie chorobom układu krążenia w wieku średnim może opóźnić lub zatrzymać zmiany w mózgu, które mogą prowadzić do demencji w późniejszym okresie życia.

Miażdżyca tętnic, czyli nagromadzenie tłuszczów, cholesterolu i innych substancji w ścianach tętnic i na ich powierzchni, jest powodem większości chorób układu krążenia, będących główną przyczyną zgonów na całym świecie. Również demencja należy do najważniejszych przyczyn zgonów i niepełnosprawności na całym świecie - obecnie cierpi na nią 50 milionów ludzi.

Zaawansowana miażdżyca ma związek z upośledzeniem funkcji poznawczych, niewiele jednak wiadomo na temat wzajemnego wpływu miażdżycy i demencji, zwłaszcza, że we wcześniejszym okresie życia obie mogą przebiegać bezobjawowo przez długi czas.

Autorzy korzystali z wyników obrazowania metodą pozytronowej tomografii emisyjnej (PET) z wykorzystaniem 18F-fluorodeoksyglukozy (FDG), wykonanych u 547 uczestników badania Progression of Early Subclinical Atherosclerosis. Starali się określić związek pomiędzy metabolizmem mózgu, subkliniczną (czyli nie dającą uchwytnych objawów) miażdżycą tętnic i czynnikami ryzyka sercowo-naczyniowego u bezobjawowych dorosłych w średnim wieku.

Okazało się, że ryzyko sercowo-naczyniowe jest związane z obniżoną aktywnością metaboliczną (hipometabolizmem) mózgu, w tym również tych jego obszarów, o których wiadomo, że są dotykane demencją. Nadciśnienie tętnicze było modyfikowalnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia o najsilniejszym związku z demencją.

Według autorów wyniki te podkreślają potrzebę kontrolowania czynników ryzyka chorób układu krążenia we wczesnym okresie życia, aby potencjalnie zmniejszyć późniejszą podatność mózgu na zaburzenia funkcji poznawczych. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera