Wykazano związek COVID-19 ze zmianami w oczach

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Znaczące nieprawidłowości w gałkach ocznych osób z ciężką postacią COVID-19 odkryli radiolodzy z pomocą rezonansu magnetycznego. W kolejnych badaniach naukowcy będą monitorowali powstałe zgrubienia i sprawdzą, czy mają one kliniczne skutki takie jak pogorszenie widzenia.

Pandemia COVID-19 dotknęła już ok. 100 mln osób - przypominają naukowcy z Uniwersytetu Paryskiego. Choć wywołujący chorobę koronawirus atakuje głównie płuca, u chorych wykrywano już m.in. problemy z oczami takie jak zapalenie spojówek i retinopatię, która może nawet doprowadzić do ubytków wzroku.

Pojawiały się także doniesienia o widocznych w badaniu MRI zmianach narządu wzroku, ale niewiele wiadomo było o częstości ich występowania. Z tego powodu Francuskie Towarzystwo Neuroradiologii zleciło badanie, w którym wzięło udział 129 pacjentów z ciężką postacią COVID-19.

W tej grupie u dziewięciu osób wykryto jedno lub więcej zgrubień w tylnej części oka. Ośmioro z tych pacjentów było leczonych na oddziale intensywnej terapii z powodu infekcji koronawirusem.

„Pokazaliśmy, że niektórzy z pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 z francuskiej grupy chorych mieli jedno lub więcej zgrubień w tylnej części gałki ocznej. To pierwszy raz, gdy z pomocą MRI dokonano takiego odkrycia” - mówi prof. Augustin Lecler, autor pracy opublikowanej w piśmie „Radiology”.

Co istotne, wszyscy z dziewiątki chorych mieli zgrubienia w obszarze centralnego widzenia. Osiem osób miało zmiany w obu oczach. Naukowcy zalecają więc badania oczu pacjentów z COVID-19 z pomocą MRI, oftalmoskopii czy tomografii.

Zwracają przy tym uwagę, że zaburzenia narządu wzroku mogą zwykle zostać pominięte, kiedy pacjenci są leczeni z powodu infekcji zagrażającej życiu.

„Nasze badanie wskazuje na potrzebę sprawdzania wszystkich pacjentów hospitalizowanych na oddziale intensywnej terapii z powodu COVID-19. Uważamy, że pacjenci ci powinni otrzymać specjalne, chroniące oczy leczenie” - podkreśla dr Lecler.

Mechanizm powstawania zgrubień pozostaje nieznany, choć może wiązać się z wywoływanym przez wirusa stanem zapalnym. Może dochodzić także do zaburzeń działania naczyń krwionośnych oczu. To problem zauważany u leczonych na oddziałach intensywnej terapii pacjentów, którzy są intubowani lub utrzymywani w pozycji, która sprzyja takim reakcjom. Siedmioro z dziewięciorga pacjentów ze zgrubieniami przez dłuższy czas przebywało właśnie w takiej pozycji.

Projekt pokazał też znaczenie chorób towarzyszących. Otóż z dziewięciorga pacjentów z zaburzeniami oczu dwoje miało cukrzycę, sześcioro było otyłych, a dwoje cierpiało na nadciśnienie.

Naukowcy prowadzą kolejne testy u uczestników badania, którzy przeżyli chorobę. Ich celem jest monitorowanie zgrubień i sprawdzenie, czy mają one jakieś kliniczne skutki, takie jak pogorszenie wzroku.

Badają także kolejnych pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 z pomocą MRI i precyzyjnych testów oftalmologicznych oraz pacjentów z lżejszą postacią choroby. „Rozpoczęliśmy prospektywne badanie wykorzystujące MRI wysokiej rozdzielczości, aby sprawdzić oczy i oczodoły pacjentów z lekkim i umiarkowanym przebiegiem COVID-19. Dzięki temu będziemy dokładniej wiedzieć, czy nasze odkrycie dotyczyło tylko ciężkiej postaci choroby” - wyjaśnia prof. Lecler.

Więcej informacji na stronie:

https://www.eurekalert.org/emb_releases/2021-02/rson-clt021021.php (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne diety chronią zdrowie – pokazuje 20 lat badań

  • Fot. Adobe Stock

    Metaboliczne podstawy autyzmu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera