Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
21.02.2021 aktualizacja 21.02.2021

Wysoki odsetek infekcji SARS-CoV2 wśród kobiet w ciąży

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Amerykańskie badanie pokazało, że np. w stanie Waszyngton, zachorowalność z powodu SARS-CoV2 w grupie kobiet ciężarnych jest o 70 proc. wyższa, niż w ogólnej populacji dorosłych w tym samym wieku. Przyczyna może leżeć w tym, że wiele przyszłych matekt pracuje na linii kontaktu z wirusem.

Na łamach „American Journal of Obstetrics and Gynecology” naukowcy z University of Washington zwracają uwagę na zagrożenie, jakie pandemia stwarza dla ciężarnych kobiet. „Nasze dane wskazują, że ciężarne nie uniknęły pandemii - tak jak mieliśmy nadzieję, że im się to uda” - mówi dr Kristina Adams Waldorf, autorka publikacji.

W badanej populacji szczególnie narażone były kobiety o innym kolorze skóry niż biały. „To było przygnębiające, zobaczyć częstsze infekcje w kolorowych społecznościach, a także wśród pacjentów z ograniczoną znajomością języka angielskiego” - wyjaśnia badaczka.

Według naukowców wyniki powinno się wziąć pod uwagę przy tworzeniu priorytetów szczepień. „Wyższa zachorowalność wśród ciężarnych pacjentek połączona z podniesionym ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby i śmierci matki z powodu COVID-19 wskazują, że ciążę należy uznać za zdrowotny czynnik ryzyka przy określaniu kolejki szczepień w fazie 1B, w całych stanach zjednoczonych. Czas aby działać, jest teraz” - o szczepieniach w USA mówi ekspertka.

Badacze zwracają uwagę, że ciężarne kobiety pracujące w służbie zdrowia były już zaszczepiane i Anthony Fauci, dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases, po wstępnych badaniach nie zgłosił żadnych niepokojących skutków.

Naukowcy zwracają uwagę, że ich badanie jest pierwszym w USA, które sprawdzało częstość infekcji wśród ciężarnych kobiet na dużej populacji. Wzięło w nim udział 35 szpitali i klinik.

Badacze spekulują jednocześnie na temat przyczyn szczególnego zagrożenia przyszłych matek. „Wyższy odsetek infekcji wśród ciężarnych pacjentek może być spowodowany szczególnie dużą reprezentacją kobiet w wielu zawodach i gałęziach przemysłu szczególnie ważnych w trakcie pandemii COVID-19 - włączając w to służbę zdrowia, edukację, usługi” - wyjaśnia współautorka badania dr Erica Lokken.

Ciężarne kobiety mogą mieć także większe gospodarstwa domowe i dzieci w przedszkolach czy korzystające z placów zabaw. Mogą także częściej udzielać opieki innym osobom z dalszej rodziny.

Naukowcy zwracają też uwagę na niedoskonały opis przypadków zachorowań. „Informacji na temat ciąży brakuje nawet w 65 proc. przypadków dotyczących kobiet w wieku reprodukcyjnym. W rezultacie liczba pacjentek z COVID-19 w państwowych danych jest prawdopodobnie zaniżona” - informują.

„Kiedy dane na temat jakiejś grupy, np. kobiet w ciąży, są wyraźnie niekompletne, łatwo jest założyć, że nie została ona dotknięta pandemią. Tak się nie stało” - podkreśla dr Adams Waldorf.

„Chcemy wykorzystać informacje zebrane w tym badaniu, aby być lepiej przygotowanym na następną pandemię i nie pomijać ciężarnych kobiet. Muszą być dobrze reprezentowane, jeśli chodzi o badania szczepionek i ich przyznawanie” - dodaje ekspertka.

Więcej informacji na stronach:

https://newsroom.uw.edu/news/study-covid-19-infection-rates-high-pregnant-women

https://www.ajog.org/article/S0002-9378(21)00098-3/fulltext

https://www.youtube.com/watch?v=hKKtLIxg89M&feature=youtu.be

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024