Machałek: 500 tys. nauczycieli i wykładowców zgłosiło się do szczepień przeciwko COVID-19

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 500 tys. nauczycieli i wykładowców zgłosiło się do szczepień przeciwko COVID-19. Do tej pory szczepionkę otrzymało w Polsce 65 tys. pedagogów – poinformowała w czwartek na antenie Radia Wrocław wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

Wiceminister Machałek podkreśliła, że zainteresowanie szczepieniami wśród nauczycieli jest bardzo duże. "Razem z nauczycielami akademickimi w skali Polski to ponad 500 tys. osób, które zarejestrowały się do szczepień" - powiedziała Machałek. Dodała, że na Dolnym Śląsku chęć zaszczepienia zgłosiło 32 tys. nauczycieli.

"Akcja szczepień nauczycieli idzie sprawie; dyrektorzy bardzo dobrze z nami współpracują – rejestrują chętnych nauczycieli i przesyłają do nas dane” - wskazała Machałek.

Wiceminister przypomniała, że czwartek to ostatni dzień rejestracji nauczycieli do szczepień w drugiej turze. „Oczekiwany terminy zaszczepienie nauczycieli jest do 7-8 marca. Oczywiście to się może przedłużyć. Będziemy jeszcze podejmowali decyzje, co z nauczycielami, którzy zdecydowali się na szczepienia po rejestracji” - mówiła.

Machałek podkreśliła, że podawana pedagogom szczepionka firmy AstraZeneca „w prawie stu procentach chroni przed ciężkimi powikłaniami oraz śmiercią z powodu COVID-19”. "Szczepmy się, bo to chroni nas przed chorobą, która dezorganizuje nasze życie społeczne, rodzinny, szkolne” - zaapelowała wiceminister.

Dodała, że w kolejności do szczepień czeka 220 tys. pracowników niepedagogicznych szkół. „Oni chcieliby być zaszczepieni, bo mają bezpośredni kontakt z uczniami” - powiedziała Machałek dodając, że gdy tylko będzie to możliwe rozpoczną się szczepienia pracowników niepedagogicznych.

Wiceminister zwróciła też uwagę, że badania przesiewowe wśród pedagogów nie wskazują na wzrost zachorowań w tej grupie. „To nadal jest 2 proc. wśród nauczycieli, ale wchodzimy w trudny okres” - powiedziała.

Autor: Piotr Doczekalski

pdo/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  10.05.2024. PAP/Michał Meissner

    CIOP-PIB: pożar to nie tylko ogień, ale i niebezpieczny dla człowieka dym

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: kilkaset tysięcy Polaków może mieć niezdiagnozowaną celiakię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera