Młodzi kierowcy „muszą” słuchać muzyki

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dla większości młodych kierowców prowadzenie samochodu bez muzyki jest wręcz niewykonalne - wynika z badania izraelskiego. Wierzą oni przy tym, że muzyka pomaga im w jeździe, choć naukowcy mówią o pewnych zagrożeniach.

Jazda samochodem jest niemożliwa bez muzyki - twierdzą niemal jednogłośnie młodzi ludzie, zbadani przez naukowców z Uniwersytetu Ben Guriona.

„Dla młodych kierowców w wieku 18-29 lat muzyka w samochodzie to nie tylko rozrywka; to część ich autosfery - czy są sami, czy nie. Są tak przyzwyczajeni do ciągłej stymulacji i pochłaniania w ciągu dnia ogromnych ilości informacji, że nie zastanawiają się, czy wybrana przez nich muzyka wpłynie na ich koncentrację, wywoła agresywne zachowania, czy utrudni ocenę ryzyka” - zauważa Warren Brodsky, autor publikacji, która ukazała się w piśmie „APA Psychomusicology: Music, Mind and Brain”.

W ankiecie sprawdzającej wykorzystanie muzyki w czasie jazdy 80 proc. ze 140 uczestników stwierdziło, że koncentracja na drodze bez muzyki jest nie tylko „trudna”, ale czasami nawet „prawie niemożliwa”.

Większość z przebadanych osób, kiedy dojedzie na miejsce, pozostaje w samochodzie do czasu, aż skończy się słuchany wcześniej utwór.

Ankieta pokazała też, czego słuchają młodzi ludzie w swoich autach. W długich trasach 97 proc. zwykle wybierało wiele krótkich piosenek. W drodze do pracy 65 proc. słuchało szybkiej muzyki, a na wakacjach 76 proc. delektowało się muzyką taneczną. W drodze na imprezę 90 proc. wybierało utwory podnoszące nastrój.

„Ci młodzi kierowcy wierzą, że większa stymulacja wspiera ich umiejętności. W przyszłości może to stać się większym problemem, kiedy krytyczne będzie zapomnienie o muzyce i przejęcie kontroli nad autonomicznym samochodem” - mówi prof. Brodsky.

„Muzyka to podstawowy, uniwersalny język, który wszyscy cenimy. Bez wątpienia jednak obawy, które powstają w świetle naszych wyników wymagają rozważenia” - zwraca uwagę badacz.

Więcej informacji na stronie publikacji (https://doi.apa.org/doiLanding?doi=10.1037%2Fpmu0000273) (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera