Eksperci WHO odradzają używanie hydroksychlorochiny w celu zapobiegania COVID-19

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Według nowych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia działająca przeciwzapalnie hydroksychlorochina nie powinna być stosowana w prewencji zakażeń SARS-CoV-2 u osób, które nie mają COVID-19.

Na łamach pisma „The BMJ” panel ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia odniósł się do sposobu zapobiegania infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 z pomocą hydroksychlorochiny.

Na podstawie wyników sześciu badań z udziałem ponad 6 tys. ochotników ze stwierdzoną ekspozycją na SARS-CoV-2 i bez niej specjaliści stwierdzili, że prewencyjne stosowanie wymienionego leku jest nieuzasadnione. Zalecenie dotyczy wszystkich, którzy nie mają COVID-19, niezależnie od ich kontaktów z osobami zakażonymi.

Wysokiej jakości badania wskazały, że przyjmowanie tej substancji nie wpływa na liczbę zgonów ani hospitalizacji.

Jednocześnie dowody o umiarkowanej pewności sugerują, że hydroksychlorochina nie wpływa na laboratoryjne potwierdzone zakażenia, a do tego, prawdopodobnie nasila ryzyko niepożądanych reakcji.

Eksperci stwierdzają więc, że badania tego leku nie powinny być już dłużej priorytetem, a dostępne zasoby należy przeznaczyć na badania innych substancji.

Zdaniem autorów zalecenia, na jego ważność raczej nie wpłyną różne czynniki związane z działaniem konkretnego kraju i jego służby zdrowia.

Opublikowana rekomendacja to pierwsza wersja aktualizowanych na bieżąco zaleceń (living guideline) odnośnie leków mających chronić przed COVID-19. W miarę, jak dostępne będą nowe dane, zalecenia obejmą także inne substancje.

Więcej informacji na stronach:

https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-03/b-wep030121.php

https://www.bmj.com/content/372/bmj.n526

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera