WHO: do końca maja 142 kraje otrzymają 237 mln dawek szczepionki AstraZeneca

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Do końca maja 142 kraje w ramach programu COVAX otrzymają 237 mln dawek szczepionki przeciwko Covid-19 firmy AstraZeneca - zapowiedział we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Szef WHO, jak przekazał Reuters, poinformował również, że we wtorek odbywają się dostawy tej szczepionki do Angoli, Kambodży, Demokratycznej Republiki Kongo i Nigerii. Ta ostatnia, licząca 200 mln mieszkańców, ma otrzymać 3,92 mln dawek.

Celem utworzonego w lipcu ubiegłego roku mechanizm COVAX jest przyspieszenie rozwoju i produkcji szczepionek przeciwko Covid-19 oraz ich sprawiedliwa i równa dystrybucja do wszystkich państw świata. W realizację programu, finansowanego przez bogate kraje, zaangażowane są m.in. WHO i ONZ, a także podmioty działające na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego, jak Stowarzyszenie na rzecz powszechnej immunizacji i szczepień (GAVI) oraz Komisja ds. innowacji w sferze przygotowań do epidemii (CEPI).

Zgodnie z planami w ramach COVAX w ciągu tego roku zostanie dostarczonych 2,3 mld dawek szczepionek, z czego 1,8 mld przeznaczonych jest dla najuboższych krajów. Otrzymają one szczepionkę bezpłatnie.(PAP)

skib/ tede/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera