U części chorych COVID-19 zostawia uszkodzenia przypominające zapalenie mięśnia sercowego

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W okresie rekonwalescencji po ciężkim przebiegu COVID-19 z podwyższonym poziomem troponin można spotkać się z uszkodzeniem przypominającym zapalenie mięśnia sercowego, o ograniczonym zasięgu i minimalnych skutkach dla czynności serca - wynika z badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii.

Studium, opublikowane w naukowym piśmie “European Hearth Journal” wykazało, że uszkodzenia mięśnia sercowego zaobserwowano u 54 proc. ze 148 pacjentów leczonych na oddziale intensywnej terapii pomiędzy 1 a 2 miesiącami od powrotu pacjentów do domu. Badanie przeprowadzono w sześciu szpitalach na terenie aglomeracji Londynu.

Jak ustalili badacze, w okresie rekonwalescencji po ciężkim przebiegu COVID-19 z podwyższonym poziomem troponin można spotkać się z uszkodzeniem przypominającym zapalenie mięśnia sercowego, o ograniczonym zasięgu i minimalnych konsekwencjach dla funkcji serca. U części pacjentów istnieją dowody na trwające miejscowe zapalenie.

Jedna czwarta pacjentów miała chorobę niedokrwienną serca, z czego dwie trzecie nie miało wcześniejszej historii tej choroby. Nie ustalono, czy te stwierdzone objawy są efektem wcześniej istniejącej choroby nie dającej objawów klinicznych, czy też są to nowe zmiany, związane z COVID-19. U żadnego z pacjentów nie wystąpił natomiast ani rozproszony obrzęk, ani zwłóknienie.

U jednej czwartej pacjentów stwierdzono zawał serca, a u 26 proc. osób wystąpiło przejściowe niedokrwienie mięśnia sercowego. Aż dwie trzecie (66 proc.) pacjentów nie miało w przeszłości stwierdzonej choroby wieńcowej serca. Nie odnotowano rozproszonego włóknienia czy obrzęku w odległym miejscu mięśnia sercowego.

Dla porównania autorzy studium przeanalizowali też wygląd mięśnia sercowego 40 pacjentów, którzy nie zostali zainfekowani SARS-CoV-2. Analiza ta miała dowieść różnic wyglądu serca u osób zdrowych oraz pacjentów zainfekowanych koronawirusem.

Uczestnicząca w badaniu kardiolog Marianna Fontana z University College of London wskazała, że wraz z zakażeniem koronawirusem u pacjentów, których stan pogarszał się wraz z COVID-19, zanotowano sukcesywny wzrost poziomu troponin we krwi. To, zdaniem badaczki, stanowiło przesłankę do twierdzenia, że w organizmie pojawiają się stany zapalne.

Marcin Zatyka (PAP)

zat/ jjj/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera