UE/ EMA wyda w czwartek zalecenia w sprawie szczepionki firmy AstraZeneca

Źródło: PAP/ EPA
Źródło: PAP/ EPA

Komitet ds. Bezpieczeństwa Europejskiej Agencji Leków (EMA) poczynił dalsze postępy w dochodzeniu w sprawie szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca i stanów zakrzepowo-zatorowych. Zalecenia dotyczące dalszych działań zostaną wydane w czwartek 18 marca - podała we wtorek EMA.

Agencja poinformowała, że choć dochodzenie jest w toku, to nadal stoi na stanowisku, że korzyści wynikające ze stosowania szczepionki firmy AstraZeneca są większe niż ryzyko skutków ubocznych.

"Ocena dotyczy dostępnych danych w sprawie wszystkich zdarzeń zakrzepowo-zatorowych zgłoszonych po szczepieniu. Agencje krajowe zapewniają dodatkowe wsparcie w celu jak najszybszego gromadzenia brakujących i niekompletnych informacji, szczególnie w przypadku tych nietypowych przypadków. Trwa szybka i dokładna analiza dostępnych danych i okoliczności klinicznych związanych z konkretnymi przypadkami, aby określić, czy szczepionka mogła się przyczynić, czy też istnieje prawdopodobieństwo, że zdarzenia były spowodowane innymi przyczynami" - oświadczyła EMA.

Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA ma podsumować dostępne informacje na posiedzeniu w czwartek i wydać wszelkie niezbędne zalecenia dotyczące dalszych kroków.

Szefowa EMA Emer Cooke poinformowała we wtorek, że obecnie nic nie wskazuje na to, by szczepienia preparatem firmy AstraZeneca powodowały zakrzepy krwi. Dodała, że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u osób zaszczepionych nie wydaje się wyższa, niż w przypadku całej populacji.

W ostatnich dniach kilka krajów UE zawiesiło szczepienia tym preparatem w związku z obawami, że może on powodować zakrzepy krwi.

W sprawie szczepień przeciw Covid-19 preparatem firmy AstraZeneca decyzja należy do państw unijnych - poinformowała we wtorek Komisja Europejska, która podkreśliła też, że w kwestii tej szczepionki będzie postępować zgodnie z rekomendacjami EMA.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ fit/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera