Badanie: wysypka jednym z objawów COVID-19

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

U wielu osób zakażonych SARS-CoV-2 występują na skórze nietypowe wysypki, które mogą stanowić pierwszy lub nawet jedyny objaw infekcji. Pokazało to szeroko zakrojone badanie prowadzone poza szpitalami.

Wcześniejsze, prowadzone w szpitalach badania wskazywały, że pacjenci chorzy na COVID-19, cierpią czasami na nietypowe wysypki na skórze.

Naukowcy z King's College London przeanalizowali więc informacje o ponad 300 tys. niehospitalizowanych osób z pomocą specjalnej aplikacji.

Okazało się, że w tym przypadku skórne wysypki także często towarzyszyły COVID-19.

U 17 proc. osób, u których wykryto SARS-CoV-2, występowały one jako pierwszy objaw, a u 21 proc. - jako jedyny symptom choroby.

Autorzy badania razem ze specjalistami z British Association of Dermatologists stworzyli już katalog z obrazami najczęstszych typów wysypek obecnych u 400 wybranych pacjentów (https://covidskinsigns.com/).

„Skórne objawy COVID-19 czasami są pierwszym, a nawet jedynym symptomem infekcji SARS-CoV2” - mówi dr Mario Falchi, jeden z autorów pracy opublikowanej na łamach „British Journal of Dermatology” (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/bjd.19807 https://covidskinsigns.com/).

„Rozpoznanie tych wczesnych oznak i objawów COVID-19 może umożliwić identyfikację przypadków pominiętych przy sprawdzaniu tylko podstawowych objawów. Pozwoli to na wprowadzenie środków zapobiegawczych chroniących przed dalszym rozprzestrzenianiem się infekcji” - podkreśla badacz.(PAP

Autor: Marek Matacz

mat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cięcie cesarskie ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko niepowodzenia szczepienia przeciwko odrze

  • Fot. Adobe Stock

    Hiszpania/ Co najmniej 17 par sokołów wędrownych wychowuje pisklęta na madryckich wieżowcach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera