Kazachstan/ Udany start rosyjskiej rakiety Sojuz-2.1a z 38 satelitami

EPA/ROSCOSMOS PRESS SERVICE 22.03.2021
EPA/ROSCOSMOS PRESS SERVICE 22.03.2021

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała w poniedziałek o udanym starcie rakiety nośnej Sojuz-2.1a z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Misją rakiety jest wyniesienie na orbitę 38 satelitów należących do 18 krajów.

Początkowo start planowany był na sobotę, jednak dwukrotnie przełożono go ze względu na usterki techniczne. Ostatecznie Sojuz-2.1a wzniósł się w powietrze w poniedziałek o godz. 7:07 czasu polskiego.

Rakieta wyniesie na orbitę 38 satelitów z 18 krajów, w tym Arabii Saudyjskiej, Słowacji, Węgier, a także pierwszego satelitę skonstruowanego w Tunezji. W skład ładunku wchodzą także urządzenia brytyjskiej firmy OneWeb, której celem jest stworzenie sieci satelitarnego internetu.

Jak komentuje agencja AFP, dwukrotne przełożenie startu z przyczyn technicznych ilustruje problemy, z jakimi od dawna zmaga się rosyjski program kosmiczny, w tym wielokrotnie odkładane loty, skandale korupcyjne i kłopoty dotyczące lotów załogowych.

Przed poniedziałkowym startem Roskosmos ostrzegał, że część rakiety upadnie w rejonie ałdańskim na południu Jakucji i że obszar ten uznany został za tymczasowo niebezpieczny. (PAP)

osk/ akl/

arch.

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera