Ministerstwo Edukacji i Nauki

07.05.2021
PL EN
14.04.2021 aktualizacja 14.04.2021

Niedzielski o sprawie prof. Maksymowicza: będziemy wyjaśniać skargę w jego sprawie standardowym trybem

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Sytuacja w sprawie prof. Wojciecha Maksymowicza wygląda tak, że wpłynęła do nas skarga nieanonimowa, która zawiera bardzo poważne zarzuty, i standardowym trybem będziemy ją wyjaśniać, tak jak wyjaśniamy setki innych skarg - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.

We wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz mówił, że MZ dostał bardzo niepokojące informacje o możliwych eksperymentach medycznych wykonywanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim pod nadzorem prof. Maksymowicza, które dotyczą płodów. "Myślę, że kierując się przesłankami możliwych nieprawidłowości, daleko posuniętych nieprawidłowości, to pan profesor Maksymowicz powinien również oczekiwać jak najszybszego wyjaśnienia tej sprawy, bo może rzutować to na dalszą jego karierę" – mówił Andrusiewicz. Dodał, że po zakończeniu tej kontroli wszyscy zastaną poinformowani o jej wynikach.

W środę minister zdrowia był pytany na konferencji prasowej w Warszawie, czy będą wyciągnięte jakieś konsekwencje wobec prof. Maksymowicza.

"Tutaj sytuacja wygląda tak, że wpłynęła do nas skarga nieanonimowa, która zawiera bardzo poważne zarzuty. I standardowym trybem będziemy tę skargę wyjaśniać, jak wyjaśniamy setki skarg, które wpływają do ministerstwa zdrowia, szczególnie teraz, w dobie pandemii" - powiedział w środę Niedzielski.

"Także tutaj sugerowałbym powstrzymanie emocji i po prostu czekanie na wyjaśnienie sprawy" - dodał minister.

Były wiceminister nauki i polityk Porozumienia, a zarazem dotychczasowy poseł klubu PiS Wojciech Maksymowicz w środę do sprawy odniósł się podczas konferencji prasowej w Sejmie. "Oświadczam, że nigdy ja, ani mój zespół nie prowadził eksperymentów na płodach, ani nie prowadził badań na żywych płodach ludzkich, ani na zwłokach płodów pochodzących z aborcji" - oświadczył.

"Kategorycznie limit, pula mojej skłonności do kompromisu skończyła się. Dzisiaj odszedłem z klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości" - poinformował Maksymowicz. (PAP)

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ itm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021