Siarkowodór w mózgu związany z demencją

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zmniejszenie poziomu siarkowodoru w mózgu może pomóc w leczeniu demencji – wynika z badań przeprowadzonych na szczurach i opublikowanych w piśmie „Scientific Reports”.

Brytyjsko-amerykański zespół badaczy z Uniwersytetu Reading, Uniwersytetu Leeds i Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa ustalił, że siarkowodór zakłóca prawidłowe funkcjonowanie kanałów potasowych, co utrudnia komórkom nerwowym komunikację.

„Kanały potasowe regulują aktywność elektryczną połączeń nerwowych. Gdy funkcjonują wadliwie, nadaktywność w rejonie hipokampa prowadzi do śmierci komórek nerwowych” – tłumaczą autorzy.

„Opracowanie leków zmniejszających produkcję siarkowodoru w mózgu człowieka mogłoby pomóc w walce z chorobami związanymi z nagromadzeniem tego gazu, takimi jak choroba Alzheimera” – mówi dr Mark Dallas z Uniwersytetu Reading.

„Te badania wskazują, że gazoprzekaźniki, takie jak siarkowodór, odgrywają istotną rolę jako cząsteczki sygnałowe w regulacji procesów fizjologicznych leżących u podłoża choroby Alzheimera, które nie zostały jeszcze dobrze poznane” – komentują autorzy.

Źródło: DOI: 10.1038/s41598-021-87646-5 (PAP)

koc/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Planeta wielkości Ziemi odkryta wokół małej zimnej gwiazdy

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy zbadali interakcję papugi z tabletem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera