Studenci Politechniki Łódzkiej projektują stroje i ekspozycję na Expo 2020

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci Politechniki Łódzkiej, w ramach dwóch konkursów, projektują stroje dla obsługi polskiego pawilonu na Wystawie Światowej Expo 2020 Dubai, a także koncepcję ekspozycji woj. łódzkiego, która ma się w nim znaleźć. Laureaci konkursów będą mogli liczyć na międzynarodową promocję.

Jak podkreślił komisarz generalny Sekcji Polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 Dubai Adrian Malinowski, współpraca z Politechniką Łódzką oraz jej studentami to odzwierciedlenie hasła przewodniego tej imprezy: "Łącząc umysły, tworzymy przyszłość". "To kolejny sygnał, że w ramach programu Expo 2020 angażujemy młodych, utalentowanych studentów polskich uczelni; studenci będą zaangażowani również w obsługę Pawilonu Polski" - dodał.

Projekty strojów przygotowali studenci architektury ubioru w ramach zajęć prowadzonych przez dydaktyków z Instytutu Architektury Tekstyliów PŁ. Najlepszych 21 prac wybrano do oceny komisji konkursowej.

"Prace były oceniane nie tylko pod kątem ich atrakcyjnej formy, ale także tego, w jaki sposób nawiązują do hasła Pawilonu Polski na Expo 2020 Dubai – +Kreatywność inspirowana naturą+ - oraz jak łączą nowoczesność i tradycję. Zwracaliśmy uwagę na komfort i bezpieczeństwo użytkowania oraz zgodność kolorystyki strojów z identyfikacją wizualną przyjętą dla stoiska Polski. Zostało wybranych 10 najlepszych projektów, których autorzy mają czas, aby rysunki żurnalowe i propozycje stylizacji uzupełnić dokumentacją techniczną. Konkurs powinien być rozstrzygnięty do końca kwietnia" – podkreśliła dr inż. Magdalena Owczarek z komisji konkursowej.

Z grona finalistów wyłoniony zostanie laureat, którego projekt będzie wdrożony w życie. Autor zwycięskiego projektu może także liczyć na promocję swojej pracy i twórczości w ramach programu komunikacji Expo 2020 Dubai, koordynowanego przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

W drugim konkursie, realizowanym w ramach programu promocji regionów, biorą udział studenci Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. Dotyczy on prezentacji woj. łódzkiego w strefie wystaw czasowych, która zostanie udostępniona w Dubaju w listopadzie.

Dr inż. arch. Katarzyna Janicka-Świerguła z Instytutu Architektury i Urbanistyki PŁ wyjaśniła, że wystawa ma się składać z dwóch części.

"Jedna z nich poświęcona będzie tradycyjnym tkaninom, strojom ludowym z regionu łódzkiego oraz tradycjom, z jakich wywodzi się przemysł włókienniczy rozwinięty na obszarze województwa. Druga ma pokazać współczesne osiągnięcia przedsiębiorstw i ośrodków naukowych w zakresie tworzenia nowoczesnych tkanin, w tym tkanin funkcjonalnych. Ta część wystawy powinna być zorganizowana z wykorzystaniem nowoczesnych form przekazu i elementów interaktywnych, ale bezdotykowych, jak np. wirtualna podłoga. Partnerem tej części wystawy będzie Politechnika Łódzka – prezentowane będą też osiągnięcia uczelni w zakresie opracowywania nowoczesnych tkanin" - zaznaczyła.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Studenckie mosty z makaronu

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera