Ministerstwo Edukacji i Nauki

08.05.2021
PL EN
29.04.2021 aktualizacja 29.04.2021

Bydgoszcz/ Projekt powołania Politechniki Bydgoskiej skierowany do Sejmu

Fot. Ryszard Wszołek Fot. Ryszard Wszołek

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt przekształcenia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy w Politechnikę Bydgoskiej, został skierowany do prac w Sejmie. Władze uczelni poinformował o tym w środę mister Łukasz Schreiber.

"Projekt został skierowany do dalszej legislacji w Sejmie. Informacje o przebiegu prac nad ustawą przekazał władzom uczelni osobiście w dniu dzisiejszym Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów" - poinformował w komunikacie rzecznik UTP prof. Szymon Ł. Różański.

Rada Miasta Bydgoszczy również w środę przyjęła specjalne stanowisko popierające powstanie Politechniki Bydgoskiej.

Projekt przekształcenia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską z dniem 1 września tego roku zyskał akceptacje Ministerstwa Edukacji i Nauki 26 lutego, a Rada Ministrów przyjęła go 6 kwietnia.

Sprawę utworzenia Politechniki Bydgoskiej otworzyło na początku lutego referendum wśród pracowników UTP, z których 80 proc. zagłosowało za zmianą statusu uczelni.

Początki UTP w Bydgoszczy sięgają 1951 r., kiedy powołano Wieczorową Szkołą Inżynierską, która w 1964 r. została przekształcona w Wyższą Szkołę Inżynierską. W 1974 r. w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Inżynierskiej z bydgoską filą Akademii Rolniczej w Poznaniu powstała Akademia Techniczno-Rolnicza. Z kolei w 2006 r. ATR została przekształcona w Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy. (PAP)

Autor: Jerzy Rausz

rau/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021