Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
11.05.2021 aktualizacja 12.05.2021

SpaceX planuje księżycową misję opłaconą kryptowalutą

EPA/JUSTIN LANE 01.12.2008 EPA/JUSTIN LANE 01.12.2008

Kanadyjskie przedsiębiorstwo Geometric Energy Corporation za pomocą rakiety Falcon 9 firmy SpaceX zamierza umieścić na orbicie Księżyca komercyjnego satelitę, za co zapłaci kryptowalutą DOGE.

W twitterowym wpisie Elona Muska można przeczytać, że już w przyszłym roku zorganizuje misję na Księżyc opłaconą kryptowalutą DOGE (Dogecoin). W misji DOGE-1 SpaceX przetransportuje w swojej rakiecie 40-kilogramowego satelitę typu cubesat. Urządzenie będzie mapowało Księżyc z pomocą kamer i różnorodnych czujników.

„Po oficjalnej transakcji o tak dużej skali z wykorzystaniem DOGE Geometric Energy Corporation i SpaceX utwierdziły pozycję DOGE jako jednostki płatniczej w księżycowym biznesie i sektorze kosmicznym” - powiedział CEO kanadyjskiego przedsiębiorstwa Samuel Reid.

„Misja zademonstruje zastosowanie kryptowaluty poza orbitą Ziemi i ustanowi podstawę dla międzyplanetarnego handlu” - stwierdził natomiast wiceprezes departamentu komercyjnej sprzedaży w SpaceX Tom Ochinero. „Jesteśmy podekscytowani wystrzeleniem DOGE-1 na Księżyc” - dodał.

W wydanym przez Geometric Energy Corporation oświadczeniu można przeczytać, że „DOGE udowodniła, iż jest szybką, niezawodną, zabezpieczoną kryptograficznie walutą, która działa, kiedy tradycyjne banki nie są w stanie i jest wystarczająco wyrafinowana, aby można nią było w pełni sfinansować księżycową misję”.

Jak podaje firma, DOGE wybrano jako walutę płatności we wszystkich księżycowych projektach organizowanych razem przez SpaceX i Geometric Energy Corporation, co stanowi także precedens dla przyszłych misji nie tylko na Ksieżyc, ale także na Marsa.

We wpisie Muska można przeczytać, że DOGE będzie pierwszą kryptowalutą w kosmosie i pierwszym memem w kosmosie. Waluta, która początkowo miała być żartem, jest bowiem powiązana ze znanym internetowym memem pokazującym psa rasy Shiba Inu. (PAP)

autor: Marek Matacz

mat/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024