Uczelnie i instytucje

NCBR w porozumieniu z NAWA wzmacnia współpracę polskich podmiotów z naukowcami z Białorusi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło nowy konkurs „Solidarni z naukowcami”, realizowany w ramach współpracy z Narodową Agencją Wymiany Akademickiej (NAWA). To inicjatywa wspierająca projekty badawcze z udziałem naukowców z Białorusi.

Konkurs na projekty badawcze z udziałem białoruskich naukowców to kolejne działanie wspierające białoruskie środowisko akademickie w ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią”.

Dyrektor NCBR dr inż. Wojciech Kamieniecki wyjaśnia, że nowy konkurs dla jednostek zaangażowanych już w działanie NAWA „Solidarni z naukowcami” to "realna szansa na rozwój międzynarodowej współpracy naukowej oraz lepsze wykorzystanie potencjału badawczo-rozwojowego polskich i białoruskich naukowców".

"Dzięki współpracy NAWA i NCBR naukowcy, którzy otrzymali stypendia NAWA na pobyty naukowe na polskich uczelniach oraz w instytutach naukowych i badawczych, będą mogli realizować w polskich jednostkach nauki i szkolnictwa wyższego własne projekty badawcze" – dodaje dyrektor NAWA dr Grażyna Żebrowska, cytowana w komunikacie NCBR przesłanym we wtorek PAP.

Jak wskazuje Kamieniecki, konkurs jest pokłosiem podpisanego w grudniu ubiegłego roku porozumienia o współpracy między NCBR i NAWA. "To ważne, że know-how obu agencji jest wykorzystywane na rzecz umiędzynarodowienia oraz promocji nauki, innowacji i polskich jednostek naukowych" – podkreśla.

Na sfinansowanie projektów w konkursie NCBR przeznaczyło 6,25 mln zł. Nabór wniosków już się rozpoczął i potrwa do 30 lipca br., a wyników - jak podaje NCBR - można się spodziewać w IV kwartale 2021 roku. Dofinansowanie można przeznaczyć na realizację badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych.

"Ze względu na specyfikę konkursu składane wnioski muszą dotyczyć jednej z wybranych dziedzin spośród nauk: przyrodniczych, inżynieryjnych i technicznych, medycznych i nauk o zdrowiu, rolniczych, społecznych, humanistycznych. Celem zachęcenia polskich i białoruskich naukowców do współpracy nie wprowadzono dodatkowych ograniczeń tematycznych" - podkreślono w komunikacie. (PAP)

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 29.03.2022. Prof. Wojciech Fendler. PAP/Roman Zawistowski

    Prof. Wojciech Fendler nowym prezesem Agencji Badań Medycznych

  • Warszawa, 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Andrzej Szeptycki. PAP/Leszek Szymański

    Wiceminister Szeptycki: umiędzynarodowienie nauki i szkolnictwa wyższego jest rzeczą niezbędną

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera