Uczelnie i instytucje

PGE i Uniwersytet Morski w Gdyni będą współpracować na rzecz utworzenia Centrum Offshore

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Polska Grupa Energetyczna i Uniwersytet Morski w Gdyni podpisały we wtorek list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wspólne działania obejmą badania, analizy, wymianę doświadczeń i utworzenie Centrum Offshore.

Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie porozumienia mówił o znaczeniu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dla rozwoju polskiej branży offshore. Dodał, że tak jak inne uczelnie Trójmiasta, UMG będzie uczestniczył aktywnie w tym procesie.

"To rzeczywiście duży krok do przodu, jeśli chodzi o współpracę między spółkami związanymi z energetyką i branżą offshore a uczelnią morską, która w naturalny sposób może być zapleczem naukowo-badawczo-dydaktycznym dla tego typu przedsięwzięć. Stoimy przed historyczną szansą, ale też koniecznością nadrobienia pewnych zaległości związanych z energetyką" – powiedział Witkowski.

Jak podkreślił, energetyka zmienia się na naszych oczach, a nowości technologiczne i ochrona klimatu sprawiają, że musimy zmierzyć się z tym problemem na nowo.

"Nie wyobrażam sobie, aby przy tego typu przedsięwzięciach, które są zaawansowane technologicznie, wymagają specjalistycznych kadr, a także całkowicie nowego spojrzenia na morze i gospodarkę morską, nie brały czynnego udziału polskie uczelnie. To właśnie na uczelniach wykuwają się wszystkie nowe pomysły, badania" – dodał Witkowski.

Przy okazji wiceminister zapowiedział również budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia. "Miło mi poinformować, że rada ministrów przyjęła uchwałę, dzięki której 435 mln euro będzie zagwarantowanych na rozwój tego portu i branży offshore. Te pieniądze są w gestii ministra infrastruktury, który - podobnie jak cały rząd - będzie nadzorował ich wydatkowanie" - powiedział.

W ramach podjętej we wtorek współpracy PGE będzie wsparciem dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w tworzeniu bazy laboratoryjnej Centrum Offshore, które będzie służyło wspólnym badaniom na rzecz rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Planowane Centrum będzie ośrodkiem budowania wiedzy i umiejętności niezbędnych w procesie kształcenia kadr dla polskiej gospodarki morskiej.

Wspólne działania koncernu i UMG obejmą również m.in. realizację analiz hydrologicznych, hydrometeorologicznych, hydrochemicznych, geomorfologicznych, jak również badań z zakresu nawigacji, bezpieczeństwa i ratownictwa w transporcie morskim. Uczelnia zapewni PGE wsparcie merytoryczne i badawcze przy planowaniu działań minimalizujących wpływ na środowisko przyrodnicze przy budowie morskich farm wiatrowych. Współpraca będzie polegała także na wymianie doświadczeń ekspertów w zakresie kształcenia personelu dla operatorów morskich farm wiatrowych oraz rozszerzeniu i doskonaleniu programu nauczania UMG.

"Transformacja energetyczna jest faktem, a budowa morskich farm wiatrowych będzie jednym z kluczowych elementów transformacji energetycznej w Polsce i szansą dla polskich przedsiębiorców i rozwoju polskiej gospodarki. Aby budować rodzimy rynek morskiej energetyki wiatrowej, konieczna jest współpraca z ośrodkami naukowymi. Dzięki wspólnym działaniom będziemy w stanie odpowiednio dobierać technologie do budowy morskich farm wiatrowych do warunków panujących na polskim wybrzeżu, jak również będziemy mogli podnosić stan wiedzy i szkolić przyszłe kardy w obszarze nowoczesnych technologii" - powiedział prezes PGE Wojciech Dąbrowski.

Rektor Uniwersytetu Morskiego prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit zwrócił uwagę na potencjał dydaktyczny, jaki w ramach współpracy wniesie kierowana przez niego uczelnia na rzecz budowania wiedzy i szkolenia przyszłych kadr w obszarze nowoczesnych technologii.

"Nasza silna pozycja wynika między innymi z doświadczenia i możliwości badawczych Instytutu Morskiego, który od ponad dwóch lat jest częścią Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. To właśnie poprzez Instytut Morski jesteśmy zaangażowani w badania środowiskowe dla większości aktywnych inwestorów sektora energetyki wiatrowej na morzu w Polsce" - podkreślił.

Jednocześnie przypomniał, że UMG współpracuje z Polską Grupą Energetyczną również w innych obszarach. "Nie jest to nasze pierwsze spotkanie z PGE, bo współpracujemy od wielu lat. Podpisując dzisiejsze porozumienie, rozwijamy tę współpracę. To dla nas zaszczyt, że będziemy pracowali z najlepszymi z najlepszych. Gdynia ma potencjał, żeby stać się doliną offshore" - dodał.

Również we wtorek PGE podpisała list intencyjny z Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Uniwersytetem Technicznym. Nawiązana współpraca obejmie m.in. wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki. (PAP)

Autorka: Anna Machińska

anm/ mk/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

  • Fot. K. Kożuch, PL

    Ekspert od AI prof. Witold Pedrycz doktorem honoris causa Politechniki Lubelskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera