Rośliny i grzyby współpracują od setek mln lat

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Od początku swej przygody na lądzie, która rozpoczęła się 450 mln lat temu, rośliny współpracowały z grzybami – dowodzą naukowcy na łamach tygodnika „Science”.

Ok. 450 mln lat temu rośliny zaczęły "wychodzić" na ląd. Musiały jednak przystosować się do suchego środowiska. Kolonizacja lądu możliwa była dzięki współpracy z grzybami – dowodzą w najnowszych badaniach naukowcy z francuskiej Akademii Nauk (CNRS) i Universite de Toulouse III.

Żeby zrozumieć prehistoryczne rośliny, naukowcy badać muszą dzisiejsze. Obecnie rośliny dzielą się na dwie grupy: naczyniowe (mających łodygę i korzeń) oraz mszaki. Do tych ostatnich należą glewiki, wątrobowce i mchy.

Większość roślin żyje obecnie w symbiozie z grzybami, w ramach której organizmy wymieniają się substancjami odżywczymi. Hipotezę, że współpraca między roślinami i grzybami umożliwiła podbój lądów, postawiono jeszcze w latach 80. XX w.

Badacze francuscy przyjrzeli się roślinie o nazwie Marchantia paleacea, która należy do mszaków. Zaobserwowali u niej transfer cząsteczek tłuszczów między rośliną a grzybami. Na poziomie genetycznym przypominało to proces zachodzący u roślin naczyniowych.

Wcześniejsze badania sugerowały istnienie genów istotnych dla właściwego funkcjonowania takiej symbiozy, zwłaszcza u roślin naczyniowych. W najnowszych eksperymentach potwierdzono to przypuszczenie.

Zdaniem naukowców oznacza to, że takie procesy, jakie zaobserwowali w laboratorium, zachodziły u wspólnego przodka roślin naczyniowych i mszaków.

Więcej: http://www.cnrs.fr/en/plant-fungi-partnership-origin-terrestrial-vegetation (PAP)

krx/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Małpy nauczyły się rytmu „Everybody” Backstreet Boys

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera