Rada Ministrów zajmie się w środę projektem nowelizacji ustawy o ABM

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Projektem nowelizacji dotyczącej funkcjonowania Agencji Badań Medycznych (ABM) zajmie się w środę Rada Ministrów - podała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Zawarte w nim zapisy mają na celu m.in. usprawnić dofinansowanie badań naukowych i prac rozwojowych wyłonionych w drodze konkursu.

Mowa o projekcie nowelizacji ministra zdrowia ustawy o Agencji Badań Medycznych oraz niektórych innych ustaw.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu noweli zamieszczonym w Rządowym Centrum Legislacji, zaproponowane zmiany usprawnić mają realizację dwóch zadań agencji: dofinansowania badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz projektów interdyscyplinarnych wyłonionych w drodze konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem badań klinicznych, obserwacyjnych i epidemiologicznych, oraz wydawania opinii i ekspertyz w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu na rzecz organów administracji publicznej lub innych podmiotów w wyniku realizacji zawartych umów.

"Konieczność dokonania zaproponowanych zmian wynika z faktu, iż realizacja ww. zadań agencji wymaga szeroko zakrojonej i elastycznie zamodelowanej współpracy z przedstawicielami świata nauki, od których profesjonalnej wiedzy i doświadczenia w znacznym stopniu zależy jakość projektów badawczych i rozwojowych, efektywność ogłoszonych przez Agencję programów oraz wysoki merytoryczny poziom opinii i ekspertyz wydawanych przez Agencję" - czytamy w uzasadnieniu noweli. Podkreślono, że osoby te muszą być wybitnymi przedstawicielami swoich środowisk, ponadto są na ogół aktywne zawodowo, co gwarantuje że zasób wiedzy i doświadczenia którymi mogą wspierać działalność Agencji odpowiada aktualnemu stanowi wiedzy świata nauki.

"Dążąc do zapewnienia Agencji możliwości doboru właściwego wsparcia merytorycznego na potrzeby realizowanych przez Agencję ustawowych działań, celowym jest określenie w ustawie o Agencji Badań Medycznych wyłączenia stosowania przepisów o zamówieniach publicznych w odniesieniu do angażowania ekspertów będących osobami fizycznymi do oceny wniosków o dofinansowanie oraz innych ocen i opinii dotyczące realizacji zadań Agencji, w szczególności związanych z nadzorem i kontrolą prawidłowej realizacji dofinansowanych projektów" - napisano.

Wprowadzono też zapisy mające na celu zapewnienie niezależności ekspertów i wykluczenia konfliktu interesów.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w pandemii większy lęk matki przekładał się na większą wagę dziecka

  • 14.05.2024. Otwarcie Pracowni Linac MR, w Zakładzie Radioterapii – Centrum Onkologii w Bydgoszczy, 14 bm. Jest to najnowocześniejszy w Polsce akcelerator do radioterapii. PAP/Tytus Żmijewski

    Bydgoszcz/ Centrum Onkologii pozyskało nowoczesne urządzenie do radioterapii

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera