Uczelnie i instytucje

Rektorzy: szczepienia przeciw COVID-19 są warunkiem koniecznym powrotu do normalnego działania uczelni

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Realizacja programu szczepień przeciw COVID19 jest fundamentalna dla zdrowia obywateli. Jest też warunkiem koniecznym dla powrotu do normalnego działania systemu szkolnictwa wyższego – brzmi stanowisko Zgromadzenia Ogólnego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP).

W poniedziałek na stronie internetowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ukazało się stanowisko Zgromadzenia Ogólnego KRASP, dotyczące promocji programu szczepień przeciw COVID-19. Jest ono skierowane do studentów, doktorantów i wspólnoty akademickiej. Sygnował je przewodniczący organizacji – prof. Arkadiusz Mężyk.

"Wiedza winna odgrywać w społeczeństwie właściwą rolę, a w środowisku akademickim w szczególności. Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich jest zaniepokojona ostatnimi wystąpieniami przeciwko szczepieniom i atakom na uczelnie za podjęcie właściwych działań w tym zakresie" – czytamy w stanowisku.

"Jesteśmy przekonani, że realizacja programu szczepień przeciw COVID-19 jest fundamentalna dla zdrowia obywateli, funkcjonowania instytucji publicznych i gospodarki. Jest też warunkiem koniecznym do zapewnienia bezpiecznego dostępu do kultury, edukacji oraz powrotu do normalnego działania systemu szkolnictwa wyższego" – podkreślono.

Rektorzy napisali, że kierując się ideą wzajemnego szacunku i odpowiedzialności, są przekonani, że dzięki konsekwentnej realizacji szczepień, wkrótce możliwe będzie funkcjonowanie "w warunkach niezagrażających naszemu zdrowiu."

KRASP liczy 107 członków – rektorów polskich uczelni. Organizacja została tworzona przez polskie szkoły wyższe mające uprawnienia do nadawania stopnia doktora w co najmniej jednej dyscyplinie. Jest to instytucja przedstawicielska środowiska szkolnictwa wyższego i nauki oraz główny reprezentant i ciało opiniodawcze sektora szkolnictwa wyższego w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Kuna: nasze życie może zależeć od nosa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera