USA/ Miasta zatrudniają specjalistów do walki z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Amerykańskie miasta podejmują walkę ze zmianami klimatycznymi. Zatrudniają w tym celu specjalistów, którzy mają pomóc w radzeniu sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi.

Reuters zauważył, że eksperci są zatrudniani w miastach położonych na najbardziej narażonym na wpływ zmian klimatycznych południu kraju, czyli m.in.: Phoenix, Houston, Louisville, Nashville, Oakland, Miami, Los Angeles.

Z danych Enviromental Protection Agency, które zostały opublikowane w maju wynika, że fale gorąca zdarzają się w USA coraz częściej, trwają dłużej i są coraz bardziej uciążliwie; częste pożary obejmują coraz większe obszary, a wschodnie i zachodnie wybrzeża nagminnie doświadczają powodzi.

W Miami powołano w tym roku dyrektora ds. gorąca, który ma przygotować miasto na nadchodzące upały. Jednym z jego zadań będzie stworzenie m.in. całorocznych centrów, które mają zapewnić schronienie ludziom na wypadek burz i upałów. Największa aglomeracja na Florydzie w zeszłym roku doświadczyło 41 dni z temperaturami powyżej 40,5 st. C, a szacuje się że do 2050 r. ta liczba może się podwoić, poinformowała burmistrz hrabstwa Miami-Dade.

Z kolei w Los Angeles zaczęło funkcjonować biuro klimatycznej mobilizacji awaryjnej, które ma koordynować wdrażanie miejskich przepisów dot. zmian klimatycznych. Jednym z głównych celów jest dopilnowanie, aby we wszystkich dzielnicach miasta sadzono drzewa i zamontowano przeciwsłoneczne osłony na przystankach autobusowych. Los Angeles chce do 2050 r. całkowicie wyeliminować z ruchu pojazdy emitujące spaliny oraz do 2035 r. przejść na energię wytwarzaną wyłącznie z odnawialnych źródeł. (PAP)

skib/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szczepienie przeciw COVID-19 może przedłużać życie pacjentów z niewydolnością serca

  • Fot. Adobe Stock

    Lato 2023 r. w Europie było najgorętsze od dwóch tysięcy lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera