Ministerstwo Edukacji i Nauki

04.08.2021
PL EN
14.06.2021 aktualizacja 14.06.2021

Wiceszef MEiN: prostych powrotów po osłabieniu pandemii nie będzie

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wydaje się, że prostych powrotów po osłabieniu pandemii nie będzie. Wraz ze zmianami systemowymi, które dokonały się na uczelniach, będziemy musieli zastanowić się, w jakim zakresie chcemy powracać do sytuacji sprzed marca 2020 r. - powiedział w środę wiceszef MEiN Włodzimierz Bernacki.

W środę odbyło się seminarium Polskiej Komisji Akredytacyjnej - Forum Jakości 2021 zatytułowane "Czego dowiedzieliśmy się o szkolnictwie wyższym w trakcie pandemii COVID-19? Zapewnianie jakości kształcenia w szkolnictwie wyższym – kryzysy i szanse w perspektywie krótko- i długookresowej." W wydarzeniu wziął udział wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki.

Bernacki powiedział, że jesteśmy w bardzo ważnym momencie "testowania szkolnictwa wyższego" w czasach panującej ciągle pandemii COVID-19.

"To nie jest tak, że po ustaniu pandemii, czy po jej osłabieniu powrócimy do stanu rzeczy sprzed marca 2020 r. Wydaje się, że takich prostych powrotów nie będzie i nie tylko dlatego, że ten optymizm dotyczący zwalczenia wirusa nie jest wystarczający duży, ale wydaje się, że z tym doświadczeniem i z tymi doznaniami i z tymi zmianami systemowymi, które dokonały się w ciągu tych trzech semestrów, będziemy musieli, ale będziemy też chcieli do tych zmian odnieść się i zastanowić się czy i w jakim zakresie chcemy powracać do sytuacji sprzed marca 2020 r." - powiedział wiceszef MEiN.

W opinii ministra ostatni rok był szczególnym wyzwaniem dla pracowników naukowych na uczelniach w wieku 60 plus, gdyż musieli korzystać w większym zakresie z urządzeń elektronicznych na potrzeby pracy ze studentami. Bernacki ocenił, że w kwestii formy nauczania na uczelniach od marca 2020 r. do teraz "dokonał się rewolucyjny skok". Jednocześnie zapewnił, że MEiN będzie starało się zasugerować rektorom, by ci organizowali szkolenia i działania, które będą ułatwiały uczonym posługiwanie nowoczesnymi formami kontaktu na odległość.

Bernacki wymieniał działania resortu w czasie pandemii. Podsumowując je poinformował, że resort opublikował 10 "fundamentalnych rozporządzeń", które miały pomagać uczelniom w czasie pandemii. MEiN wydało też wiele rekomendacji i informacji dla uczelni - wyliczał. Bernacki przypomniał też, ze resort pomagał uczelniom finansowo - otrzymały one 65 mln zł na wsparcie nauczania zdalnego.

Wiceszef MEiN chwalił również współpracę z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Organizacja ta m.in. zbierała informacje o sytuacji epidemicznej w całej Polsce za pośrednictwem 16 wojewódzkich ośrodków koordynacyjnych.

Pod koniec maja minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że studenci wrócą do nauki stacjonarnej na uczelniach od 1 października, jeśli warunki pandemiczne nie zmienią się na gorsze. Dodał, że zachęca do przeprowadzana sesji egzaminacyjnych w trybie stacjonarnym tam, gdzie jest to możliwe.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2021