Chiny/ Badacz: dwie chińskie szczepionki mniej skuteczne przeciwko wariantowi Delta

  EPA/HOTLI SIMANJUNTAK  22.03.2021
EPA/HOTLI SIMANJUNTAK 22.03.2021

Przeciwciała wytwarzane po podaniu dwóch rodzajów chińskich szczepionek przeciw Covid-19 są mniej skuteczne w przypadku wariantu Delta, niż innych odmian koronawirusa – powiedział badacz z chińskiego Centrum Kontroli Chorób (CDC) Feng Zijian.

Wariant Delta, wykryty po raz pierwszy w Indiach, staje się dominującą odmianą koronawirusa na świecie, ponieważ jest bardziej zaraźliwy – przestrzegała niedawno Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która uznaje Deltę za jeden z „wariantów niepokojących”.

W wyemitowanym w czwartek wieczorem wywiadzie dla państwowej telewizji CCTV Feng nie podał dalszych szczegółów i nie sprecyzował, które chińskie szczepionki uznał za mniej skuteczne przeciwko Delcie. Wspomniał jedynie, że chodzi o szczepionki inaktywowane, czyli zawierające chemicznie unieszkodliwione koronawirusy.

W chińskim programie szczepień stosowanych jest siedem różnych preparatów. Pięć z nich należy do grupy szczepionek inaktywowanych. Są wśród nich preparaty firm Sinopharm i Sinovac, które trafiły również m.in. na Węgry i do państw Ameryki Łacińskiej.

Feng zaznaczył jednocześnie, że w skupisku zakażeń wariantem Delta w prowincji Guangdong na południu Chin „żadna z zakażonych osób, które były zaszczepione, nie zachorowała poważnie, a żaden z poważnych przypadków nie dotyczył osoby zaszczepionej”.

W trzech miastach Guangdongu wykryto w ostatnich tygodniach około 170 lokalnych przypadków zakażeń wariantem Delta, z czego zdecydowaną większość w stolicy tej prowincji, Kantonie. Władze przeprowadziły kilka rund masowych testów i w niektórych dzielnicach ograniczyły działanie restauracji i innych firm. Jak dotąd nie jest jasne, w jaki sposób wariant rozprzestrzenił się w mieście.

Wirusolog z Uniwersytetu Wuhańskiego Yang Zhanqiu ocenił niedawno w rozmowie z państwowym dziennikiem „Global Times”, że mutacje wariantu Delta „nie wpłyną na ochronę, jaką zapewniają obecne szczepionki”. Jego zdaniem najlepszą metodą obrony przed tym wariantem pozostaje szybka i szeroka kampania szczepień.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera